Wiosno przybywaj!

Witajcie,

Jak Wasza kondycja? Jeździcie w zimowym sezonie? Zima na Mazowszu nie dała nam w kość w tym roku, była całkiem łaskawa. Nawet dała pojeździć na rowerze – każdy kilometr w słońcu cieszył i satysfakcjonował. Widać to szczególnie na warszawskich ulicach i forach internetowych – zdecydowanie przybyło osób jeżdżących na jednośladach nawet na co dzień do pracy, a zwłaszcza w słoneczne weekendy. Ubrani szczelnie, zamaskowani po uszy dzielnie przełamywali chęć zostania w przytulnym domu, by w zimnym, często porywistym wietrze, wykręcić choćby kilka kilometrów dla odrobiny ruchu. Jaką to satysfakcję widać było na ich twarzach i oto właśnie chodzi:)!

My natomiast przemierzaliśmy Polskę tu i ówdzie, by sprawdzić co nowego słychać na rowerowych szlakach. I zdecydowanie jest o czym opowiadać. Infrastruktura z roku na rok jest coraz lepsza, gęstsza i bardziej imponująca. Tam gdzie jeszcze 2 lata temu były leśne wąskie ścieżki, czasem bagniste i prawie nie przejezdne (choć również mające swój urok), dziś wiją się piękne asfaltowe drogi tylko dla rowerzystów! Gdzie? W Krainie Kanału Elbląskiego, w okolicach Iławy i Malborka, w Małopolsce – na szlaku Velo Dunajec i na Pomorzu Zachodnim – na międzynarodowym szlaku rowerowym R-10. Co je wszystkie wyróżnia? Nowa, gładka jak stół nawierzchnia, wiaty turystyczne na odpoczynek (nawet z miejscem na grilla), atrakcyjne wizualnie i merytorycznie tablice informacyjne, jednolite i spójnie oznakowanie. Wszystko to kusi niemiłosiernie, by przemierzać Polskę wzdłuż i wszerz!

Nastał wreszcie marzec, wiosna już pojawiła się na horyzoncie… choć może tylko w naszych głowach… dzień jednak wyraźnie się wydłuża. I jakoś tak człowiek za okno wygląda z nadzieją na cieplejsze dni i z większym optymizmem, że już wkrótce wsiądzie na rower (z mniejszą liczbą warstw ubrań na sobie). Też tak macie, że jakoś łatwiej i chętniej zmobilizować się do wyruszenia w świat? Zatem czas zacząć poważnie planować wiosenne wycieczki jednodniowe i weekendowe, zwłaszcza że w tym roku realizujemy nowe kierunki, o których pisaliśmy częściowo jesienią. Ale od początku i chronologicznie:

4.04 Liwiec – powitaj dzień wśród mazowieckich łąk – to świetna wiosenna rozgrzewka. Trasa jest prawie zupełnie płaska, łatwa i miła dla oka. Pod prąd rzeki Liwiec (dawnej granicy Mazowsza) ruszymy z Kamieńczyka koło Wyszkowa do przez Łochów do Liwu i na Sowią Górę. Wycieczkę zaczniemy wizytą w prywatnym muzeum – skansenie, w którym posłuchacie między innymi historii o flisactwie. Następnie odwiedzimy Pałac Łochów, gdzie bywał wieszcz Cyprian Kamil Norwid oraz Zamek Liw gdzie urzędowała księżna Anna Mazowiecka i królowa Bona. Podróż zakończymy malowniczą panoramą na meandry Liwca na punkcie widokowym.

Zamek Liw, Liwiec

5.04 Do Kurpiów przez Puszczę Zieloną – wyruszymy już 4 raz na Niedzielę Palmową. To jedyna okazja w ciągu roku by podziwiać wielometrowe barwne palmy wielkanocne podczas konkursu organizowanego od kilkunastu lat przez proboszcza jednej z gmin na naszym szlaku. Podczas tej niemałej już imprezy regionalnej będzie można również nabyć ręcznie robione ozdoby wielkanocne oraz przysmaki Kurpiów. Odwiedzimy również skansen kurpiowski prezentujący tradycje i zwyczaje mieszkańców północnego Mazowsza.

18.04 Georaj – Góry Świętokrzyskie i rezerwaty Kielcta wycieczka to jedna z naszych nowości. Naszą przygodę zaczniemy u podnóża najstarszych polskich gór w Bodzentynie. Następnie przemkniemy u stóp najwyższego ich szczytu – Łysicy do Świętej Katarzyny odwiedzając po drodze Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Do Kielc zawiedzie nas panoramiczna trasa pośród łagodnych wzgórz kolejnych świętokrzyskich masywów. Stolicę regionu objedziemy ścieżkami rowerowymi, nawet nie odczuwając miasta. Odwiedzimy 3 rezerwaty geologiczne: Kadzielnię, Wietrznię i Ślichowice i zejdziemy pod ziemię do jaskiń. Centrum odwiedzimy tylko tam, gdzie naprawdę warto dotrzeć – przez zielone parki przemkniemy do katedry, dawnego Zamku Biskupów Krakowskich oraz na rynek. Kielce naprawdę mogą zachwycić!

19.04 Tajemnice rzeki Pilicy i uroki Zalewu Sulejowskiego – to jedna z naszych najpopularniejszych tras. Łatwa, 50-kilometrowy szlak wzdłuż malowniczej rzeki i zalewu przeminie niepostrzeżenie. Po drodze czekają Was bowiem takie atrakcje jak: klasztor Cystersów, trasa podziemna – Groty Nagórzyckie, Rezerwat Niebieskie Źródła, Skansen rzeki Pilicy i schron dla niemieckich pociągów sztabowych w lasach spalskich.

25.04 Renesans dla ducha i ciała – z Lublina nad Wisłę w jeden dzieńto nasza odświeżona propozycja wycieczki po malowniczych lubelskich szlakach. Temat mówi sam za siebie – wyruszymy w poszukiwaniu odnowy ciała i ducha. Widoki uroczych renesansowych kamienic Lublina i Kazimierza nad Wisłą, połączony ze sprzyjającym sercom i płucom klimatem Nałęczowa, z pewnością odświeżą Wasze dusze.

Kazimierz Dolny

26.04 Między łowicką zagrodą a pałacem – Puszcza Bolimowska – to kolejna nasza nowość w programie. Co wypełnia przestrzeń między wiejską zagrodą a wystawnym pałacem? Czy drewniane chaty muszą być pozostawać w cieniu dworskich komnat? Każda z tych przestrzeni ma swój urok, każdą wypada traktować jako sztukę. Po przeciwnych stronach Puszczy Bolimowskiej leżą dwa różne światy. A pomiędzy nimi… wygodne szlaki leśne wzdłuż malowniczej rzeki Rawki, czas na refleksję, rozmowy i obcowanie z piękną przyrodą.

Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Majówka 1-3.05.2020Śladami Krzyżaków i mennoitów: Kanał Elbląski i Żuławy Wiślane na tę nową trasę, o której pisaliśmy jesienią miejsca rozeszły się jak świeże bułeczki. Zapraszamy na listę rezerwową lub na długi weekend w Boże Ciało 11-14.06 – zostały nam 3 miejsca! To kierunek, który przyciągnął nas nie tylko spuścizną po zakonie, ale również takimi atrakcjami jak szlak wzdłuż Kanału Elbląskiego, gdzie można podziwiać statki sunące po…trawie. Ciekawym i mało znanym regionem są także Żuławy Wiślane – przypominająca siecią kanałów Holandię.

Malbork

Wciąż mamy jeszcze jedno miejsce W POKOJU 2-OSOBOWYM DLA MĘŻCZYZNY LUB POKOJU 1-OSOBOWYM (ZA DOPŁATĄ) DLA PANI LUB PANA na wyprawę 31.05 – 7.06.2020 Wyprawa z widokiem na morze – Świnoujście – Hel – to wyjątkowa okazja udziału w wyprawie na zamówienie, realizowanej dla naszych stałych Klientów. Wyjazd jest już potwierdzony. Uczestnicy wezmą udział w niezapomnianej podróży międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10 wzdłuż Bałtyku od Świnoujścia po Półwysep Helski. Jednocześnie jest to szlak latarni morskich, szlak fantastycznych plaż, zabytków i niezwykle  atrakcyjnych przyrodniczo miejsc jak np. ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym.

 

Jak zwykle zachęcamy do przeglądania naszych planowanych wypraw za pomocą kalendarza, w którym znajdziecie wyżej opisane wyprawy i kolejne, na pełniejszą wiosnę w maju i w czerwcu. Mamy nadzieję, że zbliżająca się wiosna zachęci Was do zwiększenia aktywności na rowerowych szlakach – chętnie Wam w tym pomożemy!

Do zobaczenia na szlaku!


«