Liwiec – powitaj dzień wśród mazowieckich łąk!

Pałac Łochów

Stawy podnosiły powieki mgieł i sennym jeszcze, zorzanym spojrzeniem patrzyły w niebo; zboża zachrzęściły źdźbłami, poruszyły się sennie, że rosa jak grad różowymi perłami posypała się na ziemię. Strumienie zabulgotały i płynęły szybciej, radośniej. Nad mokradłami czajki już chybotały białymi podbrzuszami, kołowały i kwiliły, bocian zaklekotał nad stodołą jakąś i ciężkim lotem płynął na żer, jaskółki świegotały pod strzechami, dzikie kaczki krzyczały na oparzeliskach, a od wsi jakiejś jeszcze niewidzialnej płynęło po rosach rżenie koni.
Słońce szło w górę, dzień się zrobił zupełny, bo skowronki ze wszystkich pól zrywały się ku niebu i drżał w powietrzu ich hymn porankowy, a potem głos sygnaturki leciał po rosach, dzwonił, budził, radował.

Dwie wiosny, W. Reymont

 

Czy można piękniej opisać budzącą się do życia naturę? Wyruszcie z nami na powitanie dnia wśród łąk i pól, wzdłuż malowniczej rzeki Liwiec radując się pięknem mazowieckich krajobrazów. Zajrzymy również na dwory napotkane po drodze ciesząc oko ich dostojeństwem i poznając historię ziem na dawnych granicach Mazowsza i Podlasia. Naszą przygodę uczcimy  na koniec wycieczki wspólnym obiadem.

Trasa: łatwa – płaska, szlak wiedzie drogami asfaltowymi, ścieżkami szutrowymi i polnymi, dystans: opcja 1 – 60 km, opcja 2 – 70 km (w zależności od terminu). 

 

Atrakcje na trasie:Uczestnicy wycieczki

Liwiec – ta malownicza rzeka stanowi historyczne pogranicze Mazowsza i Podlasia. Jej nurt łagodnie wije się pośród pól i łąk, ma płytkie koryto i łagodne piaszczyste brzegi sprzyjając letniemu wypoczynkowi nad wodą. My ruszymy na przekór szlakom – nie kajakiem lecz rowerem, nie z jej biegiem lecz pod prąd.

Kamieńczyk – dawniej miasto, dziś wieś letniskowa nad Bugiem, leżąca przy ujciu Liwca. Z uwagi na nieurodzajną, piaszczystą glebę mieszkańcy trudnili się tu głównie flisactwem. Kamieńczyk stał się znaną w Polsce wśród flisaków osadą retmańską. O historii tej i wielu innych związanych z Kamieńczykiem posłuchamy w prywatnym muzeum flisackim pana Henryka Słowikowskiego, założyciela i kustosza tego miejsca (dot. terminów opcji krótszej trasy, 60 km). 

Pałac w Łochowie – to obiekt wybudowany w XIX w. na zamówienie hrabiego Jóżefa Hrabiego Hornowskiego. W kolejnych latach był także w posiadaniu takich rodów arystokratycznych Downarowiczów, Zamoyskich, Kurnatowskich. W pałacu bywał także Cyprian Kamil Norwid, spokrewniony z rodziną Hornowskich. Po 1945 roku, jak większość majątków został własnością państwa i popadł w ruinę. Obecni właściciele przywrócili mu blask – dziś pałac jest obiektem hotelowym o wysokim standardzie, łączy zgrabnie nowoczesność z tradycją i zachowanymi elementami architektonicznymi. Odbywają się tu także wernisarze, wystawy, czy warsztaty rękodzieła. Pałac położony nad samym Liwcem malowniczo wpisuje się w krajobraz przypominając o dawnej świetności majątku. 

Zamek Liw, LiwiecZamek Liw – warownia wybudowana w XV w, na dawnym pograniczu ziemi mazowieckiej i podlaskiej dla książąt Mazowieckich. Później służyła Koronie Polskiej między innymi w potopie szwedzkim. Dziś mieści się tu muzeum z licznymi eksponatami batalistycznymi, w tym bronią białą i palną z XV-XX w. oraz malarstwem i grafiką Wojciecha i Jerzego Kossaków.

Punkt widokowy Sowia Góra – rozpościera panoramę na rzekę Liwiec. Niezwykle atrakcyjne miejsce na odpoczynek z wiatami turystycznymi i tablicami edukacyjnymi, doskonałe do obserwacji meandrów rzeki i zamieszkującego nad nią ptactwa.

Reymontówka – to drugi dwór z XIX w. na naszej trasie, wybudowany dla rodziny Różańskich. W dwudziestoleciu międzywojennym został zakupiony przez wdowę po Władysławie Reymoncie – Aurelię. Pod jej rządami dworek znacznie rozbudowano, a miejsce rozkwitło za sprawą założenia pięknego ogrodu i parku. Obecnie w dworze mieści się Dom Pracy twórczej, w którym pielęgnowana jest tradycja i dziedzictwo kulturowe poprzez organizację wielu imprez związanych ze sztuką i kulturą. To ciche, magiczne miejsce jest otwarte również na nowoczesność – tu także mieszczą się pokoje gościnne, wyśmienita kuchnia oraz wiele atrakcji związanych z wypoczynkiem. (dot. terminów opcji dłuższej trasy 70 km).Reymontówka

 

Cena obejmuje:

  • opiekę pilota podczas wyprawy
  • transport z Warszawy na start wycieczki i po jej zakończeniu do Warszawy z rowerami na przyczepie
  • asystę samochodu na trasie wyprawy
  • ubezpieczenie NNW i OC

 

Cena nie obejmuje:

  • posiłków na trasie
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów

 

Zapraszamy serdecznie! 

 

Jeśli brak jest miejsc, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową. Jeśli na listę rezerwową wpiszą się minimum 4 kolejne osoby – zrealizujemy wyjazd w większej grupie.

 

Terminy (1 dzień)

Wiosna 2021

 

Cena:

163 zł

Wynajęcie roweru na wycieczkę 60 zł

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

 

ZOBACZ GALERIĘ i FILM ZE SZLAKU

Transport Uczestników i rowerów

Start wycieczki

Start wycieczki

Pałac Łochów zwiedzanie

Pałac Łochów

Łochów

Na szlaku

Uczestnicy wycieczki

Liwiec

Liw

Zamek Liw

Zamek Liw

DSC_0020

Asekuracja na trasie

Na szlaku

Na szlaku

Sowia Góra

rzeka Kostrzyń

Na szlaku

Uczestnicy wycieczki

Obiad z RoweLove


« | »