Georaj – Góry Świętokrzyskie i rezerwaty Kielc

Kadzielnia

Jeśli interesują Was formacje skalne, skamieniałości i wielobarwne minerały, wyruszcie z nami na jeden dzień w Góry Świętokrzyskie oraz w okolice Kielc. Z serca najstarszych polskich gór wyruszymy w geologiczną podróż wokół stolicy województwa Świętokrzyskiego. Wybierzcie się z nami na rowerową podróż w malowniczym otoczeniu Gór Świętokrzyskich, zajrzymy do wnętrza ziemi, będziemy podziwiać skały i minerały. Same Kielce, do których również zajrzyjmy, mogą się pochwalić ciekawymi rezerwatami oraz zabytkami.

 

Trasa: średnia/trudna – trasa ma charakter górzysty, liczne podjazdy i zjazdy o różnicy wysokości do 50 m, łączna suma przewyższeń 380 m, drogi asfaltowe i szutrowe o małym natężeniu ruchu samochodowego, dystans ok. 60 km.

 

Atrakcje na szlaku:Bodzentyn zamek 20080701 3753

Bodzentyn – podróż rozpoczniemy w Bodzentynie u podnóża Gór Świętokrzyskich. Znajdują się tam ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV w. i przebudowanego w XIV w, a także gotycki kościół p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa, z połowy XV w, a w nim ołtarz z katedry na Wawelu z 1 poł. XVI w. oraz Tryptyk bodzentyński z 1508.

Góry Świętokrzyskie – Góry Świętokrzyskie, obok Sudetów, są jednym z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Kilkukrotnie ulegały wypiętrzaniu, niszczeniu i zalewaniu przez morza. Charakteryzują je w górnych partiach tzw. gołoborza (rumowiska skalne), w niższych urzekają bukowe i jodłowe lasy. Nasza trasa wiedzie na południe przecinając najwyższe pasmo Łysogór. Oddech złapiemy w Świętej Katarzynie po osiągnięciu najwyższego punktu na trasie 323 m.n.p.m i tam zaczniemy zjeżdżać w dół mając wokół panoramiczny widok na inne pasma gór, a za plecami najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę (614 m.n.p.m)

krzemień pasiastyŚwięta Katarzyna – odwiedzimy autorskie, prywatne Muzeum Minerałów i Skamieniałości prowadzone przez pasjonatów Ewę i Dariusza Siemońskich. Zobaczycie ponad 1000 pokazów minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości wyeksponowanych w 5 salach, a przy odrobinie szczęścia trafić możemy na pokaz szlifowania kamieni. W miasteczku zobaczymy też Klasztor bernardynek, założony w XV wieku przez bernardynów.

Ciekoty – miejscowość, w której mieszkał w latach 1871-1883, Stefan Żeromski. Jego oryginalny dom rodzinny spłonął w 1900 r. Dziś mieści się tu tzw. Dworek Stefana Żeromskiego – budynek stylizowany na dwór szlachecki z końca XIX wieku, w której zobaczyć można wystawę poświęconą życiu i twórczości Stefana Żeromskiego. Obok stworzono Centrum Edukacyjne Szklany Dom – obiekt służący wystawom czasowym, imprezom kulturalnym i turystycznym związanym z pisarzem.

Rezerwaty Kielc – miasto może się pochwalić aż Jaskinia Kadzielniapięcioma rezerwatami w najbliżej okolicy, w tym najbardziej znaną i reprezentacyjną Kadzielnią. To dawny kamieniołom, w którym odnaleźć można poza pięknymi widokami przede wszystkim skamieniałości i cenne formacje skalne. W rezerwacie króluje imponująca Skałka Geologów oraz udostępnione do zwiedzania jaskinie, które przemierzymy trasą podziemną. Wart odwiedzenia jest również rezerwat Wietrznia, w którym otwarte zostało nowoczesne Centrum Geoedukacji, a także Rezerwat skalny Ślichowice.

20130421 Kielce Palac Biskupow Krakowskich 3127

Kielce – stolica regionu również skrywa architektoniczne i kulturowe skarby, takie jak ufundowana w XII wieku Katedra p.w.  Wniebowzięcia NMP, budynek Muzeum Narodowego – dawny pałac biskupów krakowskich, czy też Pałacyk Tomasza Zielińskiego – rezydencję mieszkalną mecenasa sztuk pięknych. Naszą podróż zakończymy na rynku. 

 

Cena obejmuje:

  • opiekę pilota podczas wyprawy
  • asystę samochodu na trasie wyprawy
  • ubezpieczenie NNW i OC
  • bilety wstępu do jaskini w Rezerwacie Kadzielnia;
  • transport z rowerami z Warszawy na start wycieczki i po jej zakończeniu do Warszawy

 

Cena nie obejmuje:

  • posiłków w trakcie wycieczki
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów

 

Zapraszamy serdecznie!

 

Terminy (1 dzień)

27.06.2020
6.09.2020
24.10.2020

 

Cena:

180 zł

Wynajęcie roweru na wycieczkę 60 zł

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.


« | »