Renesans dla ducha i ciała – z Lublina nad Wisłę w jeden dzień

Lublin

Gdzie szukać odrodzenia?

Nieco przewrotnie polecamy się zgubić! Wśród wąskich uliczek i barwnych kamienic Lublina, w malowniczym uzdrowisku pośród zdobnych willi dla kuracjuszy, w wąwozach otaczających „perłę renesansu” – Kazimierz nad Wisłą. 

Łagodne pagórki, malownicze dolinki i głębokie wąwozy lessowe to zapierający dech w piersiach (szczególnie rowerzysty) krajobraz Płaskowyżu Nałęczowskiego, który również koi wszelkie dolegliwości ciała i duszy. Szczególny mikroklimat uzdrowiska w Nałęczowie dobrze zrobi nam na serca, wzgórza i wąwozy znów przyspieszą tętno, oddech złapiecie w Kazimierzu nad Wisłą.

 

Trasa: trudność – średnia, asfalt, szutry i drogi gruntowe, nachylenie: kilka krótkich podjazdów/podejść (bez wstydu) wąwozami, dystans: ok. 70 km; zalecane rowery trekkingowe, crossowe, górskie;

 

Atrakcje na trasie:

Lublin – w mieście o ponad 700-letniej tradycji trudno o jeden styl architektoniczny, jednak to Stare Miasto i Rynek przyciągają największą uwagę barwnymi kamienicami i klasycystycznym gmachem Trybunału Koronnego (dawnym ratuszem) – niegdyś najwyższego Sądu Rzeczypospolitej. Naszą podróż zaczniemy jednak na neogotyckim zamku, wzniesionym w XIX wieku w miejsce zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego, gdzie zawarto unię polsko-litewską. Zajrzymy do Kaplicy Trójcy Świętej (XIV w.) z unikalnymi freskami rusko-bizantyńskimi z XV w. fundacji króla Władysława Jagiełły i baszty z XIII w (najstarsza budowla miasta, z tarasem widokowym na szczycie). Stąd ruszymy przez Bramę Grodzką, na Stare Miasto i do Śródmieścia odwiedzając najcenniejszy obiekt sakralny Lublina – Bazylikę oo. Dominikanów, bogato zdobioną Archikatedrę i Plac Litewski – największy i najbardziej reprezentacyjny plac miasta.

Nałęczów, sanatorium „Stare Łazienki”, widok ogólnyNałęczów – „…Każdy pacjent znajduje tu: troskliwą opiekę lekarską, dobrze prowadzone kąpiele wszelkiego rodzaju, niezwykle czyste powietrze, wyborną wodę do picia, wygodne pokoje, wcale przyzwoitą kuchnię zakładową, nareszcie – czytelnię, gazety, a w letnim sezonie muzykę i rozmaite rozrywki…” – Pisał Bolesław Prus o tym uzdrowiskowo – kulturalnym majątku Stanisława Małachowskiego herbu Nałęcz, a następnie Michała Górskiego. Z leczniczych właściwości wód i powietrza korzystali tu również Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski i wiele innych osobistości świata kultury na początku XX w. Uzdrowisko zaczęło się rozwijać w połowie XIX wieku w oparciu o modne wówczas wille w drewnianym stylu zakopiańskim, szwajcarskim i secesyjnym. Kuracjusze korzystali z pięknych, działających do dziś Starych Łazienek, nie mogło zabraknąć też założenia Parku Zdrojowego. Nałęczów jakby zatrzymał się w czasie – wciąż można podziwiać zabytkowe już wille oraz założenia uzdrowiskowe. I choć kuracje są tu nadal dostępne, my rozejrzymy się tu przez chwilę, by je podziwiać a nad Waszymi sercami popracujemy na dalszej trasie wycieczki….

Kraina wąwozów lessowych – otacza Kazimierz Dolny z trzech stron tworząc największe w Europie skupisko tego zjawiska krasowego. Głębokie, gęsto zalesione, tworzą niezwykłą, tajemniczą aurę godną scen z filmów fantastycznych. Warto tu wjechać lub nawet bez wstydu wprowadzić rower, by poznać między innymi najciekawszy Wąwóz Korzeniowy. Zauroczą Was wysokie ściany obrośnięte korzeniami wraz niezwykłą grą kolorów światła i ziemi.Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny – jeszcze jeden, ostatni podjazd na Górę Trzech Krzyży, by w nagrodę móc cieszyć wzrok widokiem na malowniczą okolicę nad Wisłą i urocze miasteczko w dole. Po drodze jeszcze rzut okiem oraz ruiny zamku wybudowanego w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego, by nasze nieco przyspieszone tętno uspokoić odpoczynkiem na bulwarach, gdzie zachowały się XVI-wieczne spichlerze lub na miejskim rynku. W jego centralnej części znajduje się zabytkowa studnia z XIX w., a wokół oko cieszą odrestaurowane manierystyczne kamienice z XVII w. 

Naszą podróż zakończymy na pewno zdrowsi wraz z niezapomnianymi wrażeniami z przebytej drogi. 

 

Oferta obejmuje:

  • całościową opiekę organizacyjną pilota podczas wycieczki
  • ubezpieczenie NNW i OC;
  • transport Uczestników z/do Warszawy
  • asysta samochodu dla Uczestników na trasie;

Cena nie obejmuje:

  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów
  • posiłków w trakcie wycieczki.

 

​Zapraszamy serdecznie!

 

Terminy (1 dzień)

25.04.2020
23.05.2020
26.09.2020

 

Cena:

160 zł

Wynajęcie roweru na wycieczkę 60 zł

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – cena ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.


« | »