Architektura drewniana u podnóża gór – wyprawa szlakiem Velo Dunajec


Zapraszamy serdecznie na niezapomnianą wyprawę rowerową pośród majestatycznych krajobrazów Tatr, Gorców, Pienin oraz Beskidu Sądeckiego. To podróż przez niezwykle atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo terenach Polski południowej – odwiedzicie zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, łemkowskie cerkwie, modne uzdrowiska. Trasę wyznaczy Wam popularny i niezwykle atrakcyjny szlak rowerowy Velo Dunajec. Wrażenia podczas wyjazdu wzmacniamy noclegami w przytulnych i oryginalnych pensjonatach.

 

Trudność trasy – średnia/trudna: wymaga dobrej kondycji, teren górzysty, wzniesienia do 1000 m.n.p.m, przewyższenia 200-400 m na kilkukilometrowych odcinkach, nawierzchnia: asfalt ok. 80% trasy, czasem szutr, długość dziennych dystansów ok. 30 – 70 km, długość całej tasy ok. 420 km, zalecane rowery crossowe, trekkingowe lub górskie;

Przebieg trasy: Chochołów – Nowy Targ – Czorsztyn – Niedzica – Sromowce Niżne – Szczawnica – Stary Sącz – Piwniczna Zdrój – Muszyna – Krynica Zdrój – Nowy Sącz – Czchów – Tarnów – Zalipie

 

Atrakcje na trasie:

Małopolski Szlak Architektury Drewnianej – jest tematem przewodnim tej wyprawy. W całości  szlak regionu liczy ponad 1500 km i obejmuje 253 zabytków od kościołów, cerkwi, kaplic i dzwonnic po spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory, z czego osiem obiektów znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wy będziecie mieli okazję zobaczyć wiele dawnych łemkowskich cerkwi położnych wśród malowniczych wzgórz Beskidu Sądeckiego oraz drewnianą zabudowę uzdrowisk takich jak Krynica Zdrój, Muszyna czy Szczawnica. Niezapomniany górski charakter drewnianej architektury uzupełniamy dodatkowymi atrakcjami na szlaku, których nie sposób pominąć.

Velo Dunajec – to jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych w Polsce i na Słowacji. Choć jeszcze miejscami jest w budowie, nowa ścieżka rowerowa wiedzie od Zakopanego aż do ujścia Wisły za Tarnowem. My chcielibyśmy pokazać Wam najpiękniejsze jego odcinki, urozmaicając je o dodatkowe odcinki Szlaku wokół Tatr i Velo Natura. Wyruszymy więc u podnóża Tatr, przejedziemy wzdłuż Gorców i Pienin by dotrzeć aż pod Beskidy. Nasza Trasa wiedzie przez Pieniński Przełom Dunajca i Pieniński Park Narodowy również po słowackiej stronie, zahaczając o Zespół Klasztorny w Czerwonym Klasztorze z 1319 r. Zobaczycie również Jezioro Czorsztyńskie oraz Jezioro Rożnowskie i zapory tworzące te zbiorniki.

Zamek w Czorsztynie – jego ruiny zobaczymy z przeciwległego brzegu Jeziora Czorsztyńskiego w Niedzicy. Pierwsze wzmianki o Czorsztynie pochodzą z XIII w. – wtedy teren ten należał do klarysek ze Starego Sącza. Zameczek miał bronić drogi handlowej prowadzącej na Węgry. Sto lat później, około 1350 roku Kazimierz Wielki buduje zamek graniczny jako odpowiedź na wzniesienie przez Węgrów zamku w Niedzicy.

Zamek w Niedzicy – został zbudowany w XII wieku jako umocnienie północnej granicy Węgier. Składa się z części górnej w stylu gotyckim i dolnej części, z XVI w. w stylu renesansowym. Obok w drewnianym spichlerzu z XIX w. mieści się Muzeum Regionalne Kultury Spisza.

Szczawnica – misterna drewniana architektura uzdrowiskowa z przełomu XIX-XX w. uwodzi i zatrzymuje spojrzenia turystów, a zachowane i odrestaurowane wille oraz pensjonaty kuszą by zostać tu na dłużej. Szczawnica, położona w dolinie Grajcarka, pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim tworzy znakomity mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych. Wizyta w stylowej Pijalni wód Mineralnych z pewnością uzupełni braki elektrolitów po rowerowych wyzwaniach a spacer nad potokiem wśród gór odpręży Wasze ciała. 

Stary Sącz – to urocze miasteczko położone w Dolinie Popradu i Dunajca słynie ze swej starej zabudowy, sanktuarium i klasztoru ss. Klarysek, „Domu na Dołkach” i kościoła pw. św. Małgorzaty i Elżbiety. Tu zboczymy nieco z trasy Velo Dunaje, by cieszyć się innymi pięknymi szlakami w okolicy – Velo Natura (Eurovelo 11) i Velo Krynica.

W Krynicy planujemy zatrzymać się na 2 noce, by zdążyć zobaczyć jak najwięcej zabytków w okolicy lub po prostu odpocząć i cieszyć się górskimi widokami.

Krynica ZdrójKrynica Zdrój – uzdrowisko i jeden z najbardziej popularnych kurortów w Polsce. Do jego rozwoju przyczynił się dr J. Dietl – znany balneolog. Zabudowa uzdrowiskowa powstała pod koniec XIX i na początku XX w. Dr Ebers zaprosił w 1909 r. do Krynicy ze Lwowa geologa Rudolfa Zubera, który stał się kolejną ikoną Krynicy. Wśród najciekawszych zabytków zobaczycie Pijalnię „Słotwinka” z 1806 r. – najstarszy budynek w Krynicy, Słotwiński Pawilon Koncertowy, tzw. „Koncertowa”, której historia sięga 1870 r. pełnił funkcję widowiska. Odbywały się tam koncerty, a sam park był ulubionym miejscem kuracjuszy odwiedzających Krynicę, Łazienki Borowinowe z 1881 r., czy Stare Łazienki Mineralne z lat 1863–1966.

Powrót na szlak Velo Dunajec z Krynicy do Nowego Sącza zapewni Wam kolejną dawkę zapierających dech w piersiach widoków. Wprawdzie czeka Was na tym odcinku trochę przewyższeń, ale głównie wygodnymi i mało ruchliwymi drogami asfaltowymi. Warto się jednak trochę zmęczyć, by cieszyć oko zachowanymi cerkwiami łemkowskimi w zachodniej części Beskidu Niskiego.

Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu – skansen Górali Sądeckich, Łemków i Cyganów Karpackich, największe tego typu muzeum w Małopolsce. Poza skansenem koniecznie trzeba zajrzeć na rynek miasta z secesyjną zabudową z przełomu XIX i XX w. oraz ratusz z końca XIX w, w stylu eklektycznym. Bogato zdobiona wieża zawiera zegar prowadzony z Pragi w 1901 r. Zajmuje się nim od ponad 100 lat zegarmistrzowska rodzina Dobrzańskich.

Kolejnym etapem naszej podróży jest szlak wzdłuż Jeziora Rożnowskiego i Jeziora Czchowskiego. Oba są sztucznymi zbiornikami wodnymi, powstałymi w wyniku spiętrzenia rzeki Dunajec zaporami w Rożnowie i Czchowie. Zachwytów dostarczą nam malownicze wzgórza Pogórza Rożnowskiego ciągnące się wzdłuż jeziora oraz warowne zamki usytuowane na wysokich brzegach Dunajca.

Winnica TarnówPolski biegun ciepła i winnice – Tarnów i okolice znajdują się w regionie tzw. wyspy ciepła rozciągającej się w Kotlinie Sandomierskiej między Bochnią, Brzeskiem, Tarnowem i Mielcem. Region szczyci się najwyższą temperaturą w roku – najdłużej trwa tu termiczne lato, a co za tym idzie okres wegetacji roślin. To sprzyjający klimat dla uprawy winorośli, która przeżywa tu swój renesans. W ostatnich latach w okolicy powstało kilka winnic, które mogą pochwalić się naprawdę dobrym winem. Grzechem byłoby go nie skosztować na wzgórzu z widokiem na Dunajec!

Tarnów – mniej znane i zdecydowanie niedoceniane miasto Małopolski warto odwiedzić choćby na chwilę. Tarnów został założony na początku XIV w. przez Spycymira Leliwita herbu Leliwa z nadania aktu lokacyjnego przez Władysława Łokietka. Następnie miasto było własnością rodów Tarnowskich i Ostrogskich, których zarządzanie przyniosło rozkwit miastu. Najcenniejsze zabytki powstały w XVI wieku w czasach hetmana wielkiego koronnego, mecenasa sztuki i zdolnego polityka – Jan Amora Tarnowskiego, a jego posiadłości zwane były Państwem Tarnowskim. Dzisiaj miasto może poszczycić się przede wszystkim pięknie odnowioną renesansową starówką, kamienicami mieszczańskimi i ratuszem. Nie mniej cennym zabytkiem jest kościół katedralny Narodzenia NM Panny, w którym znajdują się monumentalne pomniki nagrobne wspomnianych właścicieli miasta. Poza rynkiem warto zagubić się w klimatycznych uliczkach i dawnej dzielnicy żydowskiej – miasto było jednym z najliczniej zamieszkiwanych przez Żydów w Polsce. Z Tarnowem związany był Józef Bem – bohater Polski i Węgier, któremu poświęcono miejski szlak. Wieczorem odwiedzimy  jedną z tarnowskich restauracji oferujących dania regionalne.

Zalipie – to najbardziej znana wieś w Polsce, dlaczego? Dzięki tradycji zdobienia domów i ich wnętrz motywami roślinnymi. Dawniej, by zasłonić okopcone ściany kurnych chat kobiety robiły na nich białe packi – plamy. Z czasem takie „zdobienie” przerodziło się w istną sztukę – na pobielonych ścianach zaczęły powstawać barwne wzory. Każdy z nich jest wyjątkowy i inny, nie stosuje się tu szablonów, wszystko tworzone jest z wyobraźni mieszkanek tej bajkowej wsi. Tę sztukę ludową propagowała lokalna artystka Felicja Curyło – jej dom jest częścią Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Lecz nie tylko ten dom jest tak kolorowy. W całej wsi zagrody wyglądają jak przeniesione z najpiękniejszej baśni! W jej świat wprowadzi Was jedna z lokalnych artystek i mieszkanek.

 

 

Świadczenia podczas wyprawy:

  • 7 noclegów w starannie dobranych pensjonatach i hotelach o wysokim standardzie pośród gór: pokoje 2-osobowe;
  • posiłki: 7 śniadań
  • zwiedzanie winnicy i degustacja wina
  • zwiedzanie Zalipia z przewodnikiem
  • transport Uczestników z rowerami z Warszawy na start wyprawy i do Warszawy po jej zakończeniu, z rowerami na przyczepie
  • asekurację samochodową Uczestników na trasie
  • transport bagaży na trasie
  • ubezpieczenie NNW i OC oraz bagażu i sprzętu rowerowego
  • opieka pilota podczas wyprawy
  • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
  • podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • dodatkowych posiłków na trasie podczas wycieczki
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów

Zapraszamy serdecznie!

 

Jeśli brak jest miejsca na wyprawę, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Terminy (8 dni):

LATO 2024

 

Cena:

2.200,00 zł

Dopłata do pokoju 1-osobowego – 360,00 zł

Wynajęcie roweru 490,00 zł za całą wyprawę.

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

 

Dołącz do naszej drużyny fantastycznych Podróżników i wyglądaj zawodowo na wyprawach
kup koszulkę rowerową!

Wybierz model i rozmiar koszulki i ciesz się komfortową jazdą!

 

 

ZOBACZ GALERIĘ Z WYPRAWY:

20200808_135211

20200808_140023

20200808_170852

20200808_191114

20200809_103406

20200809_104938

20200809_105353

20200809_114644

20200809_125216

20200809_131056

20200809_173744

20200809_180859

20200810_092447

20200810_092719

20200810_100304

20200810_111659

20200810_114425

20200810_150641

20200810_182134

20200811_114950

20200811_115424

20200811_122559

20200811_174413

20200812_114059

20200812_120024

20200812_133216

20200812_140139

20200812_144005

20200812_154004

20200812_175712

20200813_094753

20200813_162818

20200813_163641

20200814_105253

20200814_171848

20200815_074506

20200815_074512

20200815_133210

20200815_140421

20200815_153405


« | »