Architektura drewniana u podnóża gór – Małopolska na rowerze


Oferujemy Państwu niezapomnianą wyprawę rowerową pośród malowniczych krajobrazów Gorców, Pienin oraz Beskidu Sądeckiego. To podróż przez niezwykle atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo tereny Polski południowej – wśród gór, wzdłuż potoków Dunajca i Popradu do najcenniejszych zabytków regionu. Wrażenia podczas wyjazdu wzmacniamy smakami regionalnej kuchni oraz komfortowymi noclegami w przytulnych pensjonatach.

Trasa: trudność – średnia/trudna: wymaga dobrej kondycji, teren górzysty, wzniesienia do 1000 m.n.p.m, przewyższenia 200-400 m na kilkukilometrowych odcinkach, nawierzchnia: w większości asfalt, czasem szutr, długość dziennych dystansów ok. 30 -70 km, długość całej tasy ok. 360 km, zalecane rowery crossowe, trekkingowe lub górskie;

Atrakcje wycieczki:

 

Małopolski Szlak Architektury Drewnianej – jest tematem przewodnim tej wyprawy. W całości  szlak regionu liczy ponad 1500 km i obejmuje 253 zabytków od kościołów, cerkwi, kaplic i dzwonnic po spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory, z czego osiem obiektów znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wy będziecie mieli okazję zobaczyć wiele dawnych łemkowskich cerkwi położnych wśród malowniczych wzgórz Beskidu Sądeckiego oraz drewnianą zabudowę uzdrowisk takich jak Krynica Zdrój, Muszyna czy Szczawnica. Niezapomniany górski charakter drewnianej architektury uzupełniamy dodatkowymi atrakcjami na szlaku, których nie sposób pominąć.

DunajecVelo Dunajec – ponieważ szlak rowerowy Velo Dunajec jeszcze się buduje, my opracowaliśmy własną, zbliżoną trasę do nowej inwestycji. Nie zabraknie na niej jednak atrakcji, takich jak urzekający Jezioro Czorsztyńskie, Pieniński Przełom Dunajca, Jezioro Rożnowskie i zapory tworzące te zbiorniki. Będziecie mogli podziwiać tę niepokorną rzekę podnóża Pienin po słowackiej stronie, po drodze zwiedzając Zespół Klasztorny w Czerwonym Klasztorze (Słowacja) z 1319 r.  To jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych w Polsce i na Słowacji. Jeden z odcinków prowadzi przez Pieniński Park Narodowy wzdłuż krętej rzeki a po obu stronach wznoszą się skały wapienne wysokie na 300 m wysokości. Park obejmuje najcenniejsze krajobrazowo i przyrodniczo obszary Pienin Właściwych, zbudowanych głównie z różnorodnych wapieni. Najbardziej znanym szczytem są Trzy Korony (982 m n.p.m.). Rzeka powstaje z połączenia wód Białego i Czarnego Dunajca, łączących się w okolicach Nowego Targu. Zapora na Rabie

Dobczyce – Zamek – został wzniesiony na przełomie XIII i XIV w. Był elementem systemu obronny Krakowa za czasów panowiania Kazimierza Wielkiego. Kształcono tu synów królewskich w akademii pod czujnym okiem Jana Długosza. W czasie potopu szwedzkiego zamek został zniszczony, dzieła zniszczenia dokończył książę siedmiogrodzki Jerzy II Rakoczy. W XVIII w. zamek popadł w ruinę. Obecnie w zrekonstruowanej części znajduje się Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego. Z zamku roztacza się piękny widok na Jezioro Dobczyckie utworzone poprzez budowę zapory na rzece Rabie, którą również można się przespacerować.

Zamek w CzorsztynieZamek w Czorsztynie – Pierwsze wzmianki o Czorsztynie pochodzą z XIII w. – wtedy teren ten należał do klarysek ze Starego Sącza. Zameczek miał bronić drogi handlowej prowadzącej na Węgry. Sto lat później, około 1350 roku Kazimierz Wielki buduje zamek graniczny jako odpowiedź na wzniesienie przez Węgrów zamku w Niedzicy.

Zamek w Niedzicy – Widoczny z zamku w Czorsztynie na po przeciwnej stronie jeziora zamek został zbudowany w XII wieku jako umocnienie północnej granicy Węgier. Składa się z części górnej w stylu gotyckim i dolnej części, z XVI w. w stylu renesansowym. Obok w drewnianym spichlerzu z XIX w. mieści się Muzeum Regionalne Kultury Spisza.

Szczawnica

Szczawnica – misterna drewniana architektura uzdrowiskowa z przełomu XIX-XX w. uwodzi i zatrzymuje spojrzenia turystów, a zachowane i odrestaurowane wille oraz pensjonaty kuszą by zostać tu na dłużej. Szczawnica, położona w dolinie Grajcarka, pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim tworzy znakomity mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych. Wizyta w stylowej Pijalni wód Mineralnych z pewnością uzupełni braki elektrolitów po rowerowych wyzwaniach a spacer nad potokiem wśród gór odpręży Wasze ciała. 

Doliną Popradu na rowerze i pociągiem – w zależności od Waszych sił i chęci będziecie mogli pokonać pewien odcinek szlaku. Ta druga opcja jest doskonałym rozwiązaniem, by dać odpocząć nogom i cieszyć się widokami gór i wijącego się potoku z niespiesznie jadącego pociągu. Możecie wysiąść też na dowolnej stacji by dalej zwiedzać kolejne górskie miejscowości i zabytki na rowerze.

Krynica ZdrójKrynica Zdrój – uzdrowisko i jeden z najbardziej popularnych kurortów w Polsce. Do jego rozwoju przyczynił się dr J. Dietl – znany balneolog. Zabudowa uzdrowiskowa powstała pod koniec XIX i na początku XX w. Dr Ebers zaprosił w 1909 r. do Krynicy ze Lwowa geologa Rudolfa Zubera, który stał się kolejną ikoną Krynicy. Wśród najciekawszych zabytków zobaczycie Pijalnię „Słotwinka” z 1806 r. – najstarszy budynek w Krynicy, Słotwiński Pawilon Koncertowy, tzw. „Koncertowa”, której historia sięga 1870 r. pełnił funkcję widowiska. Odbywały się tam koncerty, a sam park był ulubionym miejscem kuracjuszy odwiedzających Krynicę, Łazienki Borowinowe z 1881 r., czy Stare Łazienki Mineralne z lat 1863–1966.

Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu – skansen Górali Sądeckich, Łemków i Cyganów Karpackich, największe tego typu muzeum w Małopolsce. Poza skansenem koniecznie trzeba zajrzeć na rynek miasta z secesyjną zabudową z przełomu XIX i XX w. oraz ratusz z końca XIX w, w stylu eklektycznym. Bogato zdobiona wieża zawiera zegar prowadzony z Pragi w 1901 r. Zajmuje się nim od ponad 100 lat zegarmistrzowska rodzina Dobrzańskich.

Puszcza Niepołomicka – rozległy obszar leśny położony między rzekami Wisłą a Rabą. Ulubione miejsce łowów królewskich. Polowania urządzali w niej prawie wszyscy królowie Polski. Dziś wciąż piękne lasy, z prostymi drogami jak od linijki, są częstym miejscem weekendowych wypadów mieszkańców Krakowa.Zamek królewski Niepołomice

Zamek w Niepołomicach – wzniesiony w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Początkowo niewielki zamek rozbudowano do renesansowej rezydencji, służył królom jako zamek myśliwski. Obecnie mieszczą się tu zbiory Galerii Sztuki Polskiej z XIX w. Muzeum Narodowego w Krakowie.

Bochnia i Wieliczka – raczej nie trzeba Wam przedstawiać, ale jeśli nie byliście w kopalni soli – będzie okazja. Zaplanowaliśmy trasę tak, aby znalazł się czas także na najbardziej popularną trasę turystyczną w Polsce.

Szlak z widokiem na Wisłę – Wiślana Trasa Rowerowa – skorzystacie z części popularnego nadwiślańskiego szlaku rowerowego o długości 230 km, wiodącego po wałach przeciwpowodziowych Wisły w okolicach Krakowa; Wasz odcinek obejmie również znaną z niepowtarzalnego uroku dzielnicę Krakowa – Kazimierz oraz Aleją Gwiazd na Bulwarach Wiślanych z widokiem na Wawel.

 

Świadczenia podczas wyprawy: 

  • logistyczne przygotowanie wyjazdu;Willa Marta Szczawnica
  • 7 noclegów: w starannie dobranych pensjonatach i hotelach o wysokim standardzie (***) pośród gór: pokoje 2-osobowe (możliwe zamówienie mniejszych i większych pokoi);
  • posiłki: 6 śniadań, 6 obiadokolacji (po zakończeniu trasy wycieczki i dotarciu do miejsca noclegowego);Przewodnik
  • codzienny transport bagażu na trasie wycieczki do kolejnych pensjonatów;
  • ubezpieczenie NNW i OC oraz bagażu i sprzętu rowerowego (obowiązkowo);
  • autorski przewodnik po najciekawszych miejscach na szlaku, poglądowe mapy tras na każdy dzień, mapa regionu z całą trasą + pliki gpx do nawigacji – podstawowa forma nawigacji na trasie;
  • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;

Cena nie obejmuje:

W polu uwagi proszę wpisać proponowany termin wyprawy oraz liczbę osób. Na Wasze życzenie możliwe są modyfikacje trasy i zakresu świadczeń – taką potrzebę należy również opisać w polu uwagi. 

Zapraszamy serdecznie!

 

Cena:

wyliczana indywidualnie dla każdego zamówienia

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.


« | »