Tajemnice Rzeki Pilicy i uroki Zalewu Sulejowskiego


Jakie skarby skrywały wody Pilicy? Gdzie biją źródła przejrzystych wód? Skąd wzięła się w Sulejowie burgundzka architektura? Co ma piasek do szkła i gdzie schować pociąg? 

Jeśli ciekawi Cię świat i chcesz dowiedzieć się więcej o niepozornych okolicach Tomaszowa Mazowieckiego wyrusz z nami w niespieszną krajoznawczą podróż rowerem wzdłuż Zalewu Sulejowskiego i malowniczej rzeki Pilicy, by znaleźć rozwiązanie tych intrygujących zagadek.

 

Trudność trasy: łatwa – drogi asfaltowe i szutrowe, ścieżki leśne, latem może być piach na krótkich odcinkach, przeważnie płasko, dystans: ok. 50 km, zalecane rowery: górskie, crossowe, trekkingowe;

Przebieg trasy: Sulejów – Smardzewice – Tomaszów Mazowiecki – Spała – Konewka – Spała

 

Atrakcje na trasie:

Klasztor Cystersów Sulejów

Burgundia nad Pilicą – Klasztor cystersów – w XII w. w okolice dzisiejszego Sulejowa przybyło z opactwa Morimond z francuskiej Burgundii 12 cystersów. Otrzymali ziemie nad rzeką Pilicą. Rozwijali rolnictwo, zakładali stawy rybne, stawiali młyny, browary i spichrze. W XIII w. powstał również Klasztor z kościołem pw. NMP i św. Tomasza Kantuaryjskiego według wzorców rodzimych wzorców. W 1819 r. zakon został zamknięty. Z majątku Cystersów ocalał jedynie fragment wschodniego skrzydła z pomieszczeniem kapitularza, kościół, fragmenty murów i część zabudowań gospodarczych w północnej części opactwa. Warto zobaczyć świątynię, która po dziś zachowała swój średniowieczny charakter. W dawnych, zabytkowych budynkach gospodarczych opactwa, mieści się dzisiaj komfortowy hotel Podklasztorze.

Zalew Sulejowski i tama w Smardzewicach – z południa na północ przemierzymy brzeg malowniczego Zalewu, który powstał w latach 1969 – 1974 na skutek wybudowania tamy na rzece Pilicy w miejscowości Smardzewice nieopodal Tomaszowa Mazowieckiego. Zbiornik powstał w celu zapewnienia wody pitnej dla miasta Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego. Obecnie z powodzeniem pełni rolę rekreacyjno-wypoczynkowego miejsca, wokół którego przygotowano kilka portów i ośrodków wczasowych oraz wytyczono atrakcyjny szlak rowerowy.

Groty Nagórzyckie – udostępnione zwiedzającym, sztuczne groty są pozostałością po XIX-wiecznej kopalni piasku szklarskiego (kwarcowego) – takiego, który po ogrzaniu…topnieje, tworząc płynną substancję, którą można formować w szkło. Po ostygnięciu powstaje twarda masa, odporna na skrajne temperatury, której najważniejszą cechą jest przejrzystość. To właśnie z kwarcowego piasku wytwarzano pierwsze szyby okienne. Technologia choć poszła naprzód dziś polega na tym samym procesie. Kopalnia otwarta została w XIX wieku, gdy przemysł szklarski nabrał rozpędu. Piasek transportowano m.in. do Warszawy i Częstochowy. Jednak ówczesna technika pozyskiwania surowca doprowadziła do zawalenia się części grot. Przez lata kopania stawała się coraz bardziej niebezpieczna. Jednak miejsce przyciągało ciekawskich turystów, co skłoniło lokalne władze do modernizacji grot, by 2012 r. pierwsi turyści mogli bezpiecznie odwiedzić dawną kopalnię w podziemnej trasie turystycznej.

Rezerwat Niebieskie Źródła – to wyjątkowe miejsce, gdzie gołym okiem widać wybijającą wodę na głębokości ok. 4,5 m. Turkusowy kolor wody jest wynikiem odbicia promieni słonecznych od białego dna, tworząc niezwykły spektakl wody i światła.

Skansen Rzeki Pilicy – Muzeum rzeki Pilicy – to gratka dla poszukiwaczy skarbów i miłośników militariów. Oprócz ciekawych ekspozycji związanych z rzeką, takich jak młyn, wewnątrz którego można zobaczyć działające urządzenia do przemiału ziarna, łodzie, barki oraz pamiątki architektoniczne z dawnej Spały. W muzeum można podziwiać także ciekawą ekspozycję poświęconą unikalnym znaleziskom militarnym z czasów II wojny światowej, wyłowionym z wód Pilicy.

Spała – odwiedzimy także kameralną miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą, położona na obszarze dawnej Puszczy Pilickiej. Lasy Spalskie słynęły z polowań, w których uczestniczyli królowie polscy, carowie rosyjscy oraz prezydenci II RP. Do dziś zachowały się dawne zabudowania carskie, Wieża Ciśnień oraz drewniany kościółek w stylu podhalańskim ufundowany przez Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego.

Niemieckie schrony dla pociągów sztabowychw okolicach Spały na naszym szlaku odwiedzimy również unikalny obiekt militarny zbudowany w czasie II wojny światowej przez Niemców. Osobiste pociągi mieli Hitler, Himmler, Goering oraz niektórzy dowódcy operacji wojskowych. Pociągi sztabowe miały jednak słabą działająca łączność. Łatwo było także namierzyć je z powietrza. Dlatego w 1940 r. Niemcy rozpoczęli budowę sieci schronów przeciwlotniczych mogących pomieścić skład ruchomego centrum dowodzenia liczący od 10 do 16 wagonów. Dlaczego schrony zostały zlokalizowane w okolicach Spały? Tego dowiecie się podczas wycieczki… W 2005 r. na terenie kompleksu w Konewce uruchomiono trasę turystyczną i muzeum. Będzie więc także okazja, by przemierzyć schron kolejowy mający 380 m długości i 6 m wysokości. (nie dotyczy terminu 25.10.).

Konewka bunkry

 

Świadczenia w cenie:

  • opiekę pilota
  • transport z Warszawy na start wycieczki i po jej zakończeniu do Warszawy z rowerami na przyczepie
  • asekurację samochodową Uczestników na trasie wyprawy
  • ubezpieczenie: assistance, NNW i OC
  • podatek VAT
  • bezzwrotna prowizja pobierana przez bank za szybkie płatności  przelewem, kartą i BLIKiem – w przypadku odwołania wyprawy lub rezygnacji z wyprawy zwracamy wpłatę pomniejszoną o prowizję w wysokości 0,018% wpłaty;

 

Cena nie obejmuje:

  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów
  • posiłków w trakcie wycieczki

 

​Zapraszamy serdecznie!

 

Jeśli brak jest miejsc, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Terminy (1 dzień)

WIOSNA 2024

 

Cena:

400,00 zł

Wypożyczenie roweru na wycieczkę 110,00 zł

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

 

Dołącz do naszej drużyny fantastycznych Podróżników i wyglądaj zawodowo na wyprawach
kup koszulkę rowerową!
Wybierz model i rozmiar koszulki i ciesz się komfortową jazdą!

 

ZOBACZ GALERIĘ ZE SZLAKU

20190629_101805

20190629_101950

20190629_112304

20190629_124804

20190629_143759

20190629_144913

20190629_150718

20190629_161940

20190629_162514

20190629_163508

20190629_172710

20190629_183316

20190629_184839

P1000801


« |