Tajemnice Rzeki Pilicy i uroki Zalewu Sulejowskiego


Jakie skarby skrywały wody Pilicy? Gdzie biją źródła przejrzystych wód? Skąd wzięła się w Sulejowie burgundzka architektura? Co ma piasek do szkła i gdzie schować pociąg? 

Jeśli ciekawi Cię świat i chcesz dowiedzieć się więcej o niepozornych okolicach Tomaszowa Mazowieckiego wyrusz z nami w niespieszną krajoznawczą podróż rowerem wzdłuż Zalewu Sulejowskiego i malowniczej rzeki Pilicy, by znaleźć rozwiązanie tych intrygujących zagadek.

 

Trudność trasy: łatwa – drogi asfaltowe i szutrowe, ścieżki leśne, latem może być piach na krótkich odcinkach, przeważnie płasko, dystans: ok. 50 km, zalecane rowery: górskie, crossowe, trekkingowe;

Przebieg trasy: Sulejów – Smardzewice – Tomaszów Mazowiecki – Spała – Konewka – Spała

 

Atrakcje na trasie:

Klasztor Cystersów Sulejów

Burgundia nad Pilicą – Klasztor cystersów – w XII w. w okolice dzisiejszego Sulejowa przybyło z opactwa Morimond z francuskiej Burgundii 12 cystersów. Otrzymali ziemie nad rzeką Pilicą. Rozwijali rolnictwo, zakładali stawy rybne, stawiali młyny, browary i spichrze. W XIII w. powstał również Klasztor z kościołem pw. NMP i św. Tomasza Kantuaryjskiego według wzorców rodzimych wzorców. W 1819 r. zakon został zamknięty. Z majątku Cystersów ocalał jedynie fragment wschodniego skrzydła z pomieszczeniem kapitularza, kościół, fragmenty murów i część zabudowań gospodarczych w północnej części opactwa. Warto zobaczyć świątynię, która po dziś zachowała swój średniowieczny charakter. W dawnych, zabytkowych budynkach gospodarczych opactwa, mieści się dzisiaj komfortowy hotel Podklasztorze.

Zalew Sulejowski i tama w Smardzewicach – z po