Między łowicką zagrodą a pałacem – Puszcza Bolimowska

Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Co wypełnia przestrzeń między wiejską zagrodą a wystawnym pałacem? Czy drewniane  chaty muszą być pozostawać w cieniu dworskich komnat? Każda z tych przestrzeni ma swój urok, każdą wypada traktować jako sztukę. 

Co Wam jest bliższe: barwne wzory łowickie i sielskie chaty, czy przepych i bogactwo dojrzałych koncepcji architektonicznych? Poznajcie z nami obie wersje kulturowe, a nuż zmienicie zdanie? 

Po przeciwnych stronach Puszczy Bolimowskiej leżą dwa różne światy. A pomiędzy nimi… wygodne szlaki leśne wzdłuż malowniczej rzeki Rawki, czas na refleksję, rozmowy i obcowanie z piękną przyrodą. Czy można coś jeszcze dodać do tak zaplanowanego dnia na rowerze?

 

Trudność trasy: łatwa/średnia – płaska, przeważają drogi szutrowe i leśne (szlaki), wyłączone z ruchu drogowego oraz drogi asfaltowe o małym natężeniu ruchu samochodowego, dystans ok. 65 km; zalecane rowery: górskie, crossowe, trekkingowe, gravel;

Przebieg trasy: Maurzyce – Łowicz – Nieborów – Budy Grabskie – Radziejowice

 

Atrakcje na szlaku:

Maurzyce 2009 (1)

Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego (obszar współczesnych powiatów łowickiego i skierniewickiego). Barwne wzory łowickie znane są chyba każdemu przynajmniej ze zdjęć. Podczas wyprawy zobaczycie będzie można podziwiać je na żywo.

Bolimowski Park Krajobrazowy – to mało znany i niedoceniany obszar chroniony na pograniczu Mazowsza i Województwa Łódzkiego. Dzięki temu jest wciąż dziki i fascynujący. Przecinająca Park rzeka Rawka tworzy rozległe obszary bagienne, które opanowały zamieszkujące tu licznie bobry i łosie. My, trzymając się wyznaczonych tu gęsto szlaków rowerowych, będziemy mogli podziwiać ten nienaruszony jeszcze skrawek Niziny Środkowo-Mazowieckiej.

Rawka – malowniczo meandrująca przez rzeka, przecinająca Puszczę Bolimowską z południa na północ. Zachowując swój naturalny charakter jest niezwykle atrakcyjna widokowo: charakteryzują ją bardzo wyraźne, często urwiste zbocza. Dolinę rzeki wypełniają liczne starorzecza, oczka wodne, rozległe łąki i pastwiska, ale także gęste zarośla, trzcinowiska i bagniste tereny porośnięte olchami.

Zespół pałacowo – parkowy w Nieborowie, w którym możecie zobaczyć m.in.:

  • Pałac Radziwiłłów – barokową rezydencję wzniesioną w 1694 roku przez kardynała Stefana Radziejowskiego. W 1775 r. została zakupiona przez magnata, wojewodę wileńskiego Michała Hieronima Radziwiłła. Zbiory obejmują kolekcję obrazów mistrzów europejskich oraz portrety osobistości polskich i obcych, okazały księgozbiór unikatowych starodruków (od XVI wieku), mebli polskich, angielskich i francuskich, zbiory sztuki zdobniczej – sreber, porcelany, szkieł i tkanin. Arkadia Nieborów
  • Wyjątkowe ogrodypóźnobarokowy ogród wokół Pałacu oraz Arkadia. Pierwszy w stylu francuskim – uporządkowany, symetryczny, zachowuje ład absolutny tworząc bajkową krainę alejek wśród kwiatów i labiryntów z krzewów. Arkadia to sentymentalno-romantyczny Ogród Heleny Radziwiłłowej w stylu angielskim. Oba założenia parkowe zajmują ponad 56 ha stanowiąc niezwykłą przestrzeń do wypoczynku dla rodziców i zabaw dla dzieci. Oko cieszą również liczne budynki dworskie: oranżerie, stajnia, wozownia oraz domki oficjalistów dworskich. W Arkadii zaś znajdziecie  kolekcję sztuki antycznej oraz rzeźb w Świątyni Diany dawny akwedukt, czy Domek Gotycki. 
  • Manufakturę Majoliki – muzeum i pracownia majoliki artystycznej, w której wyrabiane są dekoracyjne przedmioty ceramiczne, takie jak za czasów księcia Michała Piotra Radziwiłła w XIX w. W manufakturze wypalano nie tylko naczynia i ozdoby, ale także piece kaflowe. Odwiedzenie jej może być zwłaszcza dla dzieci prawdziwą przygodą i podróżą w czasie, w czasie której dowiedzą się na czym polegało wypalanie i malowanie przedmiotów ceramicznych.

Niestety nie sposób zobaczyć wszystkich miejsc w rezydencji w trakcie jednej wizyty. Podczas naszej wycieczki proponujemy wybrać jedno z miejsc na terenie Pałacu: kolekcje zebrane w szykownych wnętrzach lub spacer po jego ogrodach – z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

TDrRADzPalac 03

Radziejowice – miejscowy majątek od XV do początku XVIII wieku należał do Radziejowskich. W latach późniejszych posiadłość przeszła w posiadanie rodziny Prażmowskich, Ossolińskich, a od 1782 roku do zakończenia II Wojny Światowej należał do Krasińskich. Obecną postać pałac otrzymał na przełomie XVIII i XIX wieku nadał mu Kazimierz Krasiński. Od 1965 roku pełni funkcję domu pracy twórczej. Pałac mieści pokoje gościnne, sale muzealne i galerię wystaw czasowych.

 

Cena obejmuje:

  • opiekę pilota podczas wyprawy
  • transport z rowerami z Warszawy na start wycieczki i po jej zakończeniu do Warszawy
  • asekurację samochodową Uczestników na trasie
  • ubezpieczenie NNW i OC

 

Cena nie obejmuje:

  • posiłków w trakcie wycieczki
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów

 

Zapraszamy serdecznie!

Jeśli brak jest miejsc, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Terminy (1 dzień)

WIOSNA 2022

 

Cena:

175 zł

Wynajęcie roweru na wycieczkę 70 zł

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

 

ZOBACZ GALERIĘ ZE SZLAKU:

Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Bolimowski Park Krajobrazowy

Bolimowski Park Krajobrazowy

Bolimowski Park Krajobrazowy

Bolimowski Park Krajobrazowy

Bolimowski Park Krajobrazowy

DSC_0048

DSC_0046

Park Arkadia w Nieborowie

Park Arkadia w Nieborowie

Park Arkadia w Nieborowie

Na szlaku rowerowym

 


« | »