Odpowiedzialnie i z wiarą w nowy sezon rowerowy…

wyprawy rowerowe

Drodzy!

Mieliśmy nadzieję, że nie będzie potrzeby pisania o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie. Gdzieś głęboko w sercu wierzyliśmy (bo jesteśmy optymistami), że temat nie dotrze do nas, że nas ominie lub szybko ucichnie, a nasz post nie ujrzy światła dziennego. Ale pandemia koronawirusa dotyczy nas nazbyt mocno – branża turystyczna to przecież podróże, a te zostały w zasadzie zamrożone. I słusznie, choć z ogromną szkodą dla wielu. Niemniej jesteśmy zdania, że im pilniej będziemy przestrzegać ograniczeń, tym prędzej uporamy się z krytyczną sytuacją i tym szybciej wszystko wróci do normy.

Pytacie nas co z zaplanowanymi wyprawami. Choć czeka nas czas trudnych decyzji, staramy się zachować spokój i z wiarą i optymizmem patrzeć w przyszłość. Będziemy reagować na bieżąco i w ścisłym odniesieniu do komunikatów rządowych oraz zaleceń służb państwowych. O naszych decyzjach będziecie na bieżąco informowani. Nie pozostawimy Was również bez wyboru w przypadku odwołania naszych imprez turystycznych. W związku z zakazem zgromadzeń do 11.04.2020 musieliśmy odwołać lub przełożyć realizację pierwszych wiosennych wyjazdów. Ale robimy to stopniowo, na razie do połowy kwietnia. Czekamy na rozwój sytuacji.

Co możemy zrobić w przypadku odwołania wyjazdu przez Organizatora/rezygnacji z udziału w wyprawie? To zależy. Odpowiedzi jest kilka i zależą od tego kto i kiedy odwołuje:

Co do zasady, zgodnie z pkt. 5  Ogólnych Warunków Uczestnictwa „Zmiana Wyprawy i rezygnacja z udziału w wyprawie” nasz regulamin mówi::

  • Rezygnację lub informację o zmianie Wyprawy należy złożyć w formie pisemnej za pośrednictwem poczty e-mail.
  • Wyprawy jednodniowe: w miarę możliwości i wolnych miejsc można przesunąć rezerwację na inny termin lub zrezygnować z wyprawy w okresie powyżej 14 dni przed Wyprawą bez ponoszenia dodatkowych kosztów – zaliczka jest zwracana. W przypadku rezygnacji z imprezy poniżej 14 dni przed wyprawą nie przysługuje zwrot wpłaconej zaliczki.
  • Wyprawy weekendowe i długie weekendy: w miarę możliwości i wolnych miejsc można przesunąć rezerwację na inny termin lub zrezygnować z wyprawy w okresie powyżej 21 dni przed Wyprawą bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W przypadku rezygnacji z imprezy poniżej 21 dni przed wyprawą nie przysługuje zwrot wpłaconej zaliczki, zwracamy tylko dopłatę do 100% wartości ceny Wyprawy, jeśli miała miejsce.
  • Wyprawy tygodniowe: w przypadku rezygnacji lub zmiany Wyprawy w okresie powyżej 30 dni przed wyprawą nie przysługuje zwrot wpłaconej zaliczki, zwracamy tylko dopłatę do 100% wartości ceny Wyprawy, jeśli miała miejsce; Koszt rezygnacji w okresie 29-14 dni przed rozpoczęciem Wyprawy wynosi 60% ceny Wyprawy, natomiast w przypadku rezygnacji poniżej 14 dniu przed wyjazdem Klient ponosi 80% kosztu udziału w Wyprawie.
  • Realizację potwierdzamy w terminie określonym w potwierdzeniu zgłoszenia.
  • W przypadku odwołania wyjazdu przez Organizatora, zwracamy 100% wpłat lub przesuwamy wpłatę na inną wybraną przez Uczestnika wyprawę – zgodnie z wolą Klienta.
  • W przypadku indywidualnych wypraw „na zamówienie” koszty rezygnacji reguluje bezpośrednio umowa z Klientem.

W kontekście obecnej sytuacji związanej z epidemią dochodzą dwie dodatkowe opcje:

  1. Jeśli Uczestnik w okresie poniżej 14 dni dla wyjazdów jednodniowych, 21 dni w przypadku wypraw weekendowych i długich weekendów oraz w okresie poniżej  30 dni przed wyjazdem w przypadku wypraw tygodniowych, uzna że występują nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności mogące znacząco wpłynąć na realizację imprezy może bezkosztowo odstąpić od umowy – warunkiem jest wykazanie takich okoliczności i uznanie ich przez nas. Ciężko jednak wskazać kiedy taka sytuacja będzie pewna. Taką okolicznością, zgodnie z interpretacją Ministerstwa, nie jest samo występowanie koronawirusa, lecz sytuacje które powodują, że program wyjazdu nie może zostać zrealizowany (np. prawny zakaz poruszania się poza granice miast, w większych grupach, zamknięcie atrakcji, hoteli itp.). Jeżeli Uczestnik skorzysta z tej opcji, a na dzień realizacji imprezy okoliczności nie zaistnieją, nie będziemy mogli zwrócić na tej podstawie środków. W grę będą wchodzić zapisy z umowy.
  2. Jeżeli w dowolnym momencie okaże się, że jako biuro nie jesteśmy w stanie przeprowadzić imprezy zgodnie umową w zaplanowanym terminie, bo występują okoliczności wskazane w opcji 1, jesteśmy zobligowani do zwrotu całości wpłaconych przez Uczestników zaliczek. Decyzja o rozwiązaniu umowy i zwrocie może zostać przez nas podjęta najpóźniej na dzień przed wyjazdem. Oczywiście będziemy się starali podjąć ją jak najwcześniej, ale warunkiem jest pełne przekonanie o braku możliwości realizacji umowy.
Podsumowując, dla obu stron sytuacja jest trudna. Nie będziemy nikogo narażać i zmuszać do udziału w wyprawie w niebezpiecznych warunkach. Tu chodzi przecież o zdrowie i komfort nasz wszystkich. Prosimy więc o dokładne przemyślenie decyzji o rezygnacji. Jeśli już wiecie, że chcielibyście wziąć udział w naszych wyprawach, ale termin wyprawy na którą się zdecydowaliście jest zagrożony, zachęcamy Was gorąco do przesuwania wpłaconych środków na udział w innych wyprawach w miarę dostępności miejsc. Nie ukrywamy,  że takie decyzje pomagają nam w utrzymaniu działalności naszego biura w tym trudnym okresie.
Poniżej podpowiadamy więc, jakie wyprawy planujemy na okres letni, na które można się jeszcze zapisać:
11-14.06 (Boże Ciało) W stronę słońca na Roztocze!
Tymczasem życzymy Wam zdrowia oraz ruchu, na ile to możliwe oraz wiary i nadziei, że wszystko szybko wróci do normy i znów w dobrych nastrojach spotkamy się na wyprawach!
Do zobaczenia na szlaku!

«