Kurpiowski folklor

Kurpie

Witajcie,

przygotowaliśmy dla Was kolejną już wycieczkę jednodniową po Mazowszu – na Kurpie. Ten niedoceniany często region północnego Mazowsza leży przy tzw. trasie mazurskiej i stąd pewnie jest często niezauważany i omijany. Kryje się w nim jednak wiele atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Kurpie, poza barwnym folklorem – językiem, strojami i rękodziełem, które możecie z nami zobaczyć w Zagrodzie Kurpiowskiej – mają taże ciekawą historię i tradycje. Mało kto wie, że na tym obszarze wydobywany był bursztyn, który miał ogromne znaczenie dla mieszkańców. O takich i innych ciekawostkach dowiecie się na naszej wycieczce.

Warto również wspomnieć, że pierwszy termin wycieczki, 9.04 to szczególny czas na Kurpiach – Niedziela Palmowa. Właśnie wtedy kurpiowska kultura odżywa i można ją zobaczyć w pełnej krasie. Podczas tej wycieczki będzie można podziwiać tradycyjne palmy wielkanocne podczas konkursu na najpiękniejszą z nich. A są one całkiem pokaźne, kilkumetrowe dzieła z kolorowej bibuły. Będzie również jarmark, na którym będzie można spróbować lokalnych specjałów i podziwiać kurpiowskie rękodzieło.

Kurpie to także ciekawa przyroda. Są to tereny Puszczy Zielonej, z której darów żyli jej mieszkańcy. Ona również ukształtowała charakter gospodarczy tego regionu. Obszar pokrywają w większości wydmy i bagna, które stanowią o zróżnicowanej roślinności i dają schronienie licznym gatunkom zwierząt. 

Wycieczkę tradycyjnie już zakończymy wspólnym obiadem złożonym z dań tradycyjnej kuchni kurpiowskiej.

Aby zapoznać się z ofertą wycieczki i zapisać się na nią kliknij tutaj

Zapraszamy serdecznie, zwłaszcza na termin 9.04 – Niedziela Palmowa!

Do zobaczenia na szlaku!

 


«