Polska na rowery

W Polsce rocznie produkowanych jest ponad 1,2 mln rowerów – tak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Rowerowego[1]. Polacy także coraz chętniej kupują dwa kółka – ich sprzedaż systematycznie rośnie i wynosi obecnie ok. 1,19 mln sztuk. Czy wzrost zainteresowania jednośladem przełoży się na rozwój krajowej turystyki rowerowej?

Profesjonalna, kompleksowa turystyka rowerowa to w Polsce nadal nowość. Co prawda wg danych GUS mamy w kraju ponad 19 tys. km rowerowych szlaków turystycznych[2], niemniej jednak nadal brakuje solidnego zaplecza. Polski turysta rowerowy jest wymagający i – ze względu na niedostatki rodzimej infrastruktury oraz oferty – często korzysta z biur podróży z ofertą wyjazdów zagranicznych. W celu zatrzymania klientów w Polsce trzeba zaproponować im coś więcej niż zwykłą przejażdżkę jednośladem. Dlatego właśnie Wyprawy RoweLove stawiają na przeżycia – chcemy, aby dla Klientów wyprawa była niezapomnianą przygodą. Podróż z nami to zwiedzanie pięknych zakątków Polski oraz okazja do poznania ludzi, którzy z pasją i zaangażowaniem prowadzą unikalne miejsca noclegowe. Trasy zaplanowane są w najdrobniejszych szczegółach, z możliwością smakowania wyśmienitych dań lokalnej kuchni. Polski produkt turystyczny to także coraz bardziej interesujące wydarzenia promujące piękno regionów. Najciekawsze atrakcje również włączamy do oferty naszych wypraw.

 

Niewykorzystany potencjał polskiej turystyki rowerowej

W ostatnich latach wzorem krajów zachodnich Polacy masowo przesiedli się na jednoślady. Ruszają na krótsze lub dłuższe wyprawy i chętnie się tym chwalą. Nic dziwnego – jazda na rowerze niesie ze sobą same korzyści: aktywność fizyczną warunkującą zdrowie, współczesny miejski styl życia, kontakt z przyrodą, a także ciekawy sposób na podróżowanie.

Jaki mamy klimat na rowerowe aktywności? Umiarkowany: o niewykorzystanym potencjale. W powietrzu czuć potrzebę nabywania sprzętu rowerowego. Szczególnie oblegane są markety sportowe, ale nie brakuje również osób inwestujących nie małe środki w swoje wymarzone dwukołowe wehikuły. Korzystanie z infrastruktury miejskiej staje się wręcz pewną kulturą – w dojazdach do pracy lub na spotkania znajomych sprawdzają się rowery miejskie, pojawia się coraz więcej miejsc przyjaznych cyklistom (np. kawiarnie). Świeżym pomysłem są także zachęty stosowane przez pracodawców, np. darmowe lunche za przyjazd na rowerze do pracy. Bicykl stajeSzlak rowerowy Green Velo się częścią codziennego życia, również w kraju nad Wisłą. Miasta prześcigają się w kręceniu kilometrów – niedługo dogonimy Zachód na rowerach. Chwali się!

A co z zapleczem, infrastrukturą turystyczno – rowerową w Polsce? Krążą opinie, że krajowa rzeczywistość nie nadąża za potrzebami rozkręconych Polaków. Tak, mamy jeszcze sporo do zrobienia w tym obszarze. Bardziej wymagający amatorzy dwóch kółek uciekają za granicę w poszukiwaniu wrażeń. To też nie dziwi, bo każdy kawałek ziemi przejechany na rowerze jest piękny, zwłaszcza ten lepiej przygotowany. Wydaje się jednak, że nie doceniamy potencjału polskiego produktu turystycznego, który również ostatnio prężnie się rozwija. Powstają nowe szlaki (m.in. znane już szerzej Green Velo na wschodzie Polski), gospodarze regionów prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie turystów, również cyklistów. Co ważne rozwija się baza noclegowa i to nie byle jaka. Wygodna, czysta, zapewniająca nietypowe atrakcje. Czasem są Narewka noclegto małe pensjonaty, coraz częściej agroturystyka, która poza wygodnym łóżkiem ma coś wyjątkowego do zaoferowania. „To coś” tworzy unikalny klimat miejsca, do którego chcemy wracać. A przecież chodzi o to, by „nakręcać” polski produkt, który nam się podoba. Dzięki temu będzie go coraz więcej, a nasze marki będą silniejsze i lepiej rozpoznawalne. Ostatecznie jeżdżąc coraz więcej na rowerach, nie tylko w miastach, zwiększamy zapotrzebowanie na infrastrukturę, której będzie przybywać tam, gdzie będzie turysta rowerowy.

Gdzie jeszcze drzemie potencjał polskiej turystyki rowerowej? Przede wszystkim w bogactwie naszej przyrody, zakątkach wciąż dzikich i mniej znanych, które z trudnością dostrzegamy pośród reklam wyjazdów zagranicznych. Tymczasem nasze różnorodne krajobrazy, dziedzictwo kulturowe, Puchły cerkiewbarwy regionalnego folkloru, historia coraz częściej przyciągają zagranicznych turystów. Odświeżenie wiedzy o naszym kraju z perspektywy siodełka rowerowego może stać się niezapomnianym doświadczeniem i wspaniałą przygodą. Turystyka rowerowa po Polsce może być dużo bardziej egzotyczna niż niejedna podróż na inne kontynenty. Tylko jak ją poznać?

 

Z kim wybrać się na wyprawę rowerową?

Rośnie grono osób, które chciałyby ruszyć na rowerową przygodę dalej niż do miejskiego parku, poza miasto, na aktywną, niezbyt długą wycieczkę krajoznawczą na jeden dzień albo na weekend lub nawet na tydzień. Okazuje się jednak, że brak jest towarzystwa, nie ma czym dojechać, nie ma czasu na przygotowania i nie ma również sił po pracy myśleć o szukaniu nowych wyzwań. Potrzeba gotowego produktu turystycznego – wystarczy się spakować i ruszyć za pilotem, który o wszystko się zatroszczy.

Czy ktoś z Was szukał biura podróży dla rowerzystów? Co może zaoferować takie biuro? Kompleksową usługę organizacji wyprawy rowerowej, a w niej: opiekę pilota, transport uczestników z rowerami, wsparcie samochodu asekuracyjnego, ciekawy program na trasie, komfortowe noclegi w pokojach dwu- lub jednoosobowych, wyżywienie w oparciu o regionalne potrawy i ubezpieczenie Uczestników. W ofercie otrzymujecie gotową wyprawę rowerową po Polsce do miejsc wyjątkowych. Dlaczego nie zafundować sobie i bliskim lekcji przyrody i historii gdzieś między Bałtykiem a Tatrami lub po prostu aktywnie i wygodnie wypocząć? Pozwólmy sobie na odrobinę luksusu i dajmy się zabrać na rower po Polsce przez dedykowane biuro podróży – zachęcam serdecznie. Agnieszka Jędrzejek, właścicielka Biura Podróży Wyprawy RoweLove

 

Do zobaczenia na szlaku!!!Agnieszka Jędrzejek

Biuro podróży Wyprawy RoweLove specjalizuje się w organizacji wypraw rowerowych na terenie Polski. Zapewniamy kompleksową obsługę Klientów, stawiając na komfort i wygodę Uczestników wycieczek. W ofercie biura znajdziecie wycieczki jednodniowe, weekendowe oraz wyprawy tygodniowe. Organizujemy również wyjazdy na zamówienie dla grup, imprezy integracyjne dla firm oraz wycieczki dla szkół, a także zwiedzanie stolicy z przewodnikiem miejskim.


[1] Źródło: Confederation of the European Bicycle Industry "European Bicycle Market 2016 edition", Październik 2016, http://www.conebi.eu/facts-and-figures/

[2] 2) Źródło: GUS "Turystyka w 2015 roku", czerwiec 2016, http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/kultura-turystyka-sport/turystyka/turystyka-w-2015-roku,1,13.html

 

 

 

 


«