Velo Dunajec – świat jak z bajki

Zalipie

Chyba wszyscy lubią świat bajek – gdy akcja toczy się wśród sielskich krajobrazów, łagodnych pagórków i rzek, w krainie mlekiem, miodem i winem płynącej, czy to w mrocznych zakamarkach pełnych legend i tajemnic. Urozmaicają one nasz świat wyobraźni, cieszą oko lub straszą, odrywają od codzienności, zapraszają do niecodziennej zabawy.

Zapraszamy Was na rowerową wyprawę w baśniowy świat pełen malowniczych krajobrazów: wzgórz porośniętych sadami i winnicami położonych wzdłuż majestatycznego Dunajca, barwnych malowanych chat i pięknej architektury renesansu w sercu Tarnowa. Waszą podróż okrasimy smakami regionalnej, galicyjskiej kuchni i wyjątkowo smacznym polskim winem.

 

Trudność: łatwa/średnia – teren na południe od Tarnowa usiany jest niewysokimi wzgórzami o leniwych, obłych zboczach. Drogi prowadzą dolinami i wzdłuż rzeki. Choć zdarzą się strome podjazdy, zwłaszcza na zbocza winnicy i do punktów widokowych, to trud wynagrodzą Wam ujmujące krajobrazy i smaki regionu. Drugi dzień to teren płaski, wzdłuż Dunajca. Nawierzchnia: drogi asfaltowe i szutrowe. Dystans dzienny: ok. 55 km, dystans całkowity ok. 110 km; zalecane rowery trekkingowe, crossowe, górskie, gravel;

Przebieg trasy: Ciężkowice – Zakliczyn – Tarnów – Zalipie

 

Atrakcje na trasie:

Skamieniałe miasto – to grupa fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, tworzących „miasto zamienione w kamień”. Są wśród nich ambony, maczugi i grzyby skalne.  Największe z nich osiągają wysokość do 14 m. W lesie rozrzucone są także mniejsze platformy, płyty, skałki, grzędy, progi.  Wszystkie zbudowane są z piaskowca ciężkowickiego Karpat Zewnętrznych. Odwiedzicie labirynty dróżek i alejek, które wprowadzą Was w tajemniczy świat tutejszej natury i legend. W skałach rezerwatu istnieje wiele niedużych jaskiń, które upodobały sobie nietoperze. Skamieniałe miasto położone w niedużej odległości od szlaku Velo Dunajec będzie fantastycznym wprowadzeniem w bajkowy świat okolic Tarnowa.

Velo Dunajec – choć szlak na północnym odcinku rzeki szlak jest jeszcze budowie, to kolejne części trasy oddawane są do użytku w szybkim tempie. Podróż może odbywać się z powodzeniem lokalnymi drogami i gotowymi już do jazdy ścieżkami rowerowymi. Tym bardziej, że widoki są zniewalające – jadąc wałami przeciwpowodziowymi i bezpośredniej okolicy rzeki w większości mamy płaską trasę, Za Tarnowem teren się wypłaszcza, co nie oznacza, że zrobi się nudno.

Polski biegun ciepła i winnice – Tarnów i okolice znajdują się w regionie tzw. wyspy ciepła rozciągającej się w Kotlinie Sandomierskiej między Bochnią, Brzeskiem, Tarnowem i Mielcem. Region szczyci się najwyższą temperaturą w roku – najdłużej trwa tu termiczne lato, a co za tym idzie okres wegetacji roślin. To sprzyjający klimat dla uprawy winorośli, która przeżywa tu swój renesans. W ostatnich latach w okolicy powstało kilka winnic, które mogą pochwalić się naprawdę dobrym winem. Grzechem byłoby go nie skosztować na wzgórzu z widokiem na Dunajec!

Tarnów – mniej znane i zdecydowanie niedoceniane miasto Małopolski warto odwiedzić choćby na chwilę. Tarnów został założony na początku XIV w. przez Spycymira Leliwita herbu Leliwa z nadania aktu lokacyjnego przez Władysława Łokietka. Następnie miasto było własnością rodów Tarnowskich i Ostrogskich, których zarządzanie przyniosło rozkwit miastu. Najcenniejsze zabytki powstały w XVI wieku w czasach hetmana wielkiego koronnego, mecenasa sztuki i zdolnego polityka – Jan Amora Tarnowskiego, a jego posiadłości zwane były Państwem Tarnowskim. Dzisiaj miasto może poszczycić się przede wszystkim pięknie odnowioną renesansową starówką, kamienicami mieszczańskimi i ratuszem. Nie mniej cennym zabytkiem jest kościół katedralny Narodzenia NM Panny, w którym znajdują się monumentalne pomniki nagrobne wspomnianych właścicieli miasta. Poza rynkiem warto zagubić się w klimatycznych uliczkach i dawnej dzielnicy żydowskiej – miasto było jednym z najliczniej zamieszkiwanych przez Żydów w Polsce. Z Tarnowem związany był Józef Bem – bohater Polski i Węgier, któremu poświęcono miejski szlak. Wieczorem odwiedzimy  jedną z tarnowskich restauracji oferujących dania regionalne.

Zalipie – to najbardziej znana wieś w Polsce, dlaczego? Dzięki tradycji zdobienia domów i ich wnętrz motywami roślinnymi. Dawniej, by zasłonić okopcone ściany kurnych chat kobiety robiły na nich białe packi – plamy. Z czasem takie „zdobienie” przerodziło się w istną sztukę – na pobielonych ścianach zaczęły powstawać barwne wzory. Każdy z nich jest wyjątkowy i inny, nie stosuje się tu szablonów, wszystko tworzone jest z wyobraźni mieszkanek tej bajkowej wsi. Tę sztukę ludową propagowała lokalna artystka Felicja Curyło – jej dom jest częścią Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Lecz nie tylko ten dom jest tak kolorowy. W całej wsi zagrody wyglądają jak przeniesione z najpiękniejszej baśni! W jej świat wprowadzi Was jedna z lokalnych artystek i mieszkanek.

 

Cena obejmuje:

  • 1 nocleg w hotelu w Tarnowie w pokojach 2-osobowych
  • posiłki: 1 śniadanie
  • zwiedzanie winiarni i degustacja wina
  • zwiedzanie Zalipia z przewodnikiem i z drobnym poczęstunkiem
  • transport Uczestników z i do Warszawy, z rowerami na przyczepie
  • przewóz bagaży na trasie
  • asekurację samochodową Uczestników na trasie
  • ubezpieczenie NNW i OC oraz sprzętu rowerowego
  • opiekę pilota podczas wyprawy
  • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
  • podatek VAT

 

Cena nie obejmuje:

  • dodatkowych posiłków na trasie podczas wycieczki
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów

Zapraszamy serdecznie!

 

Jeśli brak jest miejsca na wyprawę, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Terminy (2 dni):

WIOSNA 2023

 

 

Cena:

595 zł

Dopłata do pokoju 1-osobowego – 120 zł

Wypożyczenie roweru na wyprawę – 140 zł

 

Dołącz do naszej drużyny fantastycznych Podróżników i wyglądaj zawodowo na wyprawach
kup koszulkę rowerową!
Wybierz model i rozmiar koszulki i ciesz się komfortową jazdą!

 

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.


« | »