Rowerem zWINNIE przez Morawy


To, że Czechy słyną z piwa, wiedzą chyba wszyscy. Ale, czy wiedzieliście, że do naszych południowych sąsiadów warto również zajrzeć na … zwinne kręcenie pośród winnic?

Zapraszamy Was w rowerową podróż przez Południowe Morawy. Oczy cieszą tu malownicze wzgórza pełne winnic, nurty rzek i tradycyjne, barwne piwniczki w tak wielu miejscach. Nie może zabraknąć też wieczornej degustacji!

Co więcej, pomiędzy historycznymi miastami i miasteczkami będziecie poruszać się po wygodnych, najczęściej asfaltowych trasach rowerowych, będących jednymi z najlepiej przygotowanych szlaków rowerowych w Czechach. Dość powiedzieć, że ponad 1200 km dróg dla cyklistów prowadzi wszerz i wzdłuż regionu, często urokliwie wijąc się wśród wzgórz lub biegnąc wzdłuż rzeki Morawy i Kanału Baty.

Morawy obfitują także w światowej klasy zabytki. Zobaczycie te, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – przepiękne pałace, ale także mniej znane perełki, jak unikalny skansen w Strážnicy, czy park pałacowy w Kromierzyżu, zajrzymy również na chwilę na Słowację.

 

Trudność trasy:  łatwa/średnia, nawierzchnia: asfalt – ok. 85% całości trasy, drogi szutrowe; teren: zróżnicowany, częściowo płaski, prowadzący wzdłuż rzek, bywa też pagórkowaty, wymagający podstawowej kondycji, dzienne przewyższenia ok. 100 – 400 m; wskazane rowery: trekkingowe, crossowe, gravel; dystans dzienny: ok. 45 – 70 km; całkowity dystans: ok. 350 km;

 

Atrakcje na trasie:

Nasza wędrówka zaczyna się w uroczym mieście Kroměříž (Kromierzyż). Po przyjeździe zobaczymy Pałac Arcybiskupów Ołomunieckich, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wnętrza powalają przepychem, a samą rezydencję otacza ogród przypałacowy, który zaprasza do relaksu na świeżym powietrzu. Nie może zabraknąć również wizyty na 84-metrowej wieży, z której rozpościera się widok na całe miasto. Zobaczycie też starą część miasta z malowniczym potężnym rynkiem, otoczonym kamienicami z podcieniami z bliska. To wyjątkowy dzień, bo poruszać się będziemy tylko pieszo, aby nic nie przeoczyć z nagromadzonych blisko siebie atrakcji. Dzień zakończymy w jednej z licznych knajpek lub w winiarni.

Z Kroměříža poprowadzi nas płaska jak stół ścieżka rowerowa wiodąca wzdłuż rzeki Moravy i Kanału Baty do Stražnic. Na całym, 56-kilometrowym szlaku wiodącym jeszcze dalej do Hodonina można podziwiać 13 śluz, 23 mosty! Tomáš Bata, znany u nas tylko z produkcji obuwia, to niezwykły przedsiębiorca, którego historię warto będzie poznać właśnie tu, gdzie rozwijał swój biznes. Płynąca wzdłuż szlaku woda i przyroda konkurować będą przez cały dzień z architekturą. Zobaczycie między innymi: Zamek Napajedla, Uherské Hradiště – wciąż tętniące życiem królewskie miasto założone w XII wieku, zamek i rynek w Veseli nad Morawą oraz w Stražnicach. Wieczorem wybierzemy się na degustację, która przy dobrej pogodzie może odbyć się na świeżym powietrzu. To wyjątkowa okazja, by spróbować Palavy, wina z miejscowego cennego szczepu.

Jako, że w Strażnicach zostajemy na drugi nocleg, zrobimy pętlę sięgającą do Milotic. Tego dnia po niezbyt uciążliwej wspinaczce na okoliczne wzgórza odpoczniemy w ogrodach zamkowych  barokowej rezydencji należącej niegdyś do hrabiego Serényi, słynącego z hodowli szlachetnych koni pełnej krwi. W drugiej części dnia odwiedzimy skansen zabudowy południowo-morawskiej związanej z uprawą winorośli w regionie, a także piwniczki z winem – Winne Sklepy Plže. To malownicze budowle zagłębione w ziemi dla zachowania stałej, niskiej temperatury niezbędnej do składowania. Podobne możemy obejrzeć też np. w Sudomierzycach, gdzie także stoją jak domki szeregówki, ale jakże piękniej.

W kolejny dzień najpierw poznacie zabytki słowackiej Skalicy, a następnie znów wzdłuż rzeki Morawy oraz stawów koło Hodonina, pomkniemy na zachód w stronę obszaru chronionego krajobrazu Palava. Tam zostaniemy na dwie noce w prawdziwym winiarskim gospodarstwie, gdzie weźmiemy udział w degustacji.

Będzie to znakomity punkt wypadowy do zamków Lednice (UNESCO) i Valtice oraz łączącego je parku. Te baśniowe budowle to atrakcje, które pozostawili po sobie panujący tu Lichtensteinowie. Ogromny neogotycki, świetnie wyposażony pałac, kilkudziesięciometrowy minaret, świątynia Apolla, Trzy gracje, park angielski to tylko niektóre z nich. Znaczną część trasy będziemy sunąć właśnie parkowymi alejami rozkoszując się urokami założeń pałacowych.

Po opuszczeniu Lednicko – Valtickiego Arealu odwiedzimy Mikulov. Miasto znane z przepięknej starówki, wysokiego zamku i oczywiście … wina. Najpierw spojrzymy na Mikulov z oddali jadąc wzdłuż granicy z Austrią, by potem zagłębić się w jego malownicze uliczki. Po wizycie w mieście ruszymy rowerową trasą dawnej Żelaznej Kurtyny, gdzie poznacie historię tych, którzy próbowali przekroczyć granicę sowieckiego świata (Stezka svobody). Na zakończenie dnia zawitamy w Nowym Przerowie. Wioskę założyli Chorwaci. Ma swój oryginalny klimat, który tworzy między innymi tamtejsza gospoda w gospodarstwie rolnym.

Ostatniego dnia skosztujemy nieco więcej przyrody. Na rozgrzewkę zdobędziemy  wzgórza Palavy – mozaikę krajobrazu skał, stepowej roślinności i winnic. Po zjeździe ze wzgórz będzie już tylko czysta rekreacja: odwiedzimy turystyczną miejscowość Pavlov z zamkiem Děvičky, a następnie ścieżki rowerowe poprowadzą nas wzdłuż zalewu Nowe Młyny, stworzonego na rzece Dyji. Towarzyszyć nam będą liczne przystanie nad wodami zbiornika  i rekreacyjna zabudowa, a w oddali rozciągać się będą widoki na uprawy winorośli.

 

 

Świadczenia w cenie:

  • 7 noclegów w wygodnych pensjonatach, w tym jeden na terenie winnicy
  • posiłki: 7 śniadań
  • wieczorna degustacja wina w jednej z winnic na trasie wyprawy
  • transport Uczestników z z rowerami na przyczepie z Warszawy na start wyprawy i do Warszawy po jej zakończeniu
  • asekuracja samochodowa Uczestników na trasie
  • ubezpieczenie NNW i OC oraz bagażu
  • opieka pilota podczas wyprawy
  • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
  • podatek VAT
  • bezzwrotna prowizja pobierana przez bank za szybkie płatności  przelewem, kartą i BLIKiem – w przypadku odwołania wyprawy lub rezygnacji z wyprawy zwracamy wpłatę pomniejszoną o prowizję w wysokości 0,018% wpłaty;

Cena nie obejmuje:

  • dodatkowych posiłków na trasie podczas wycieczki
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów

Zapraszamy serdecznie!

 

Jeśli brak jest miejsca na wyprawę, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Terminy (8 dni):

26.05 – 2.06.2024

WYJAZD Z WARSZAWY

możliwy odbiór Uczestników z okolic Gliwic


23-30.06.2024

WYJAZD Z WROCŁAWIA

możliwy odbiór Uczestników z okolic Gliwic

Cena:

4.395,00 zł

Dopłata do pokoju 1-osobowego –  670 zł

Wypożyczenie roweru za całą wyprawę – 850 zł

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

 

Dołącz do naszej drużyny fantastycznych Podróżników i wyglądaj zawodowo na wyprawach
kup koszulkę rowerową!

Wybierz model i rozmiar koszulki i ciesz się komfortową jazdą!

 

 


« | »