Łynostradą przez Warmię


Zapraszamy w malowniczą podróż po warmińskich szlakach wzdłuż rzeki Łyny. Urozmaicone tereny leśne i liczne zagubione w głuszy jeziora to idealna sceneria do przeżycia wspólnej rowerowej przygody z dala od miejskiego zgiełku.

Na szlaku nie zabraknie również atrakcji i zabytków. Odwiedzicie Olsztyn i Lidzbark Warmiński – obecną i dawną stolicę regionu. Poznacie tradycyjną zabudowę warmińską, malownicze wioski i kapliczki. A wisienką na torcie będzie wizyta w skansenie w Olsztynku.

 

Trudność: średnia, nawierzchnia: drogi asfaltowe o małym natężeniu ruchu ok. 50% trasy, drogi szutrowe i gruntowe; teren: pofałdowany, wymagający dobrej kondycji, suma dziennych podjazdów  ok. 400 – 500 m; wskazane rowery: górskie, trekkingowe, crossowe; dystans dzienny: ok. 65 km; całkowity dystans: ok. 130 km;

 

Atrakcje na trasie:

Lidzbark Warmiński – dawna stolica Warmii, której najlepiej zachowanym i najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest Zamek Biskupów Warmińskich. Znanymi  zaś mieszkańcami rezydencji byli Ignacy Krasicki, pełniący tu rolę biskupa i Mikołaj Kopernik. Poza zamkiem zobaczycie też zachowane fragmenty murów miejskich, Wysoką Bramę, Ratusz, Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Oranżerię Ignacego Krasickiego. Stąd wyruszymy przez Warmię w górę rzeki Łyny w kierunku Olsztyna. Po drodze odwiedzimy Dobre Miasto z drugim największym na Warmii kościele i dobrze przygotowanym rowerowo terenem do odpoczynku.

Łynostrada – szlak rowerowy biegnący wzdłuż rzeki Łyny, flagowy produkt rowerowy regionu. Rzeka wije się przez Warmię z południa, z okolic Nidzicy, przecina Puszczę Puszczę Napiwodzko – Ramucką, obejmującą rozległe obszary pomiędzy Olsztynem, Olsztynkiem, Nidzicą, Szczytnem i Pasymiem. Szlak wraz z rzeką biegnie dalej na północ za Olsztynem, przecinając Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński  i Bartoszyce. Jej ujście znajduje dopiero w Rosji, w rzecze Pregole. Szlak ma lepiej (głównie w okolicach miast) i nieco słabiej przygotowane odcinki, jednak trasa z pewnością jest warta przejechania ze względu na malownicze krajobrazy, piękne warmińskie leśne drogi i ważne zabytki, które nadają jej kolorytu.

Od północnych granic Olsztyna do centrum doprowadzi nas szlak poprowadzony przez Las Miejski. Olsztyn – wizytówka regionu mogąca poszczycić się licznymi gotyckimi zabytkami znajdującymi się na starówce, wśród nich: XIV-wiecznym zamkiem w którym również w latach 1516-1519 i 1520-1521 mieszkał Mikołaj Kopernik, Wysoką Bramą z XV w., bazyliką  św. Jakuba Apostoła, i fragmentami murów obronnych z XIV-XV w. Chociaż w czasie II wojny światowej olsztyńska Starówka została praktycznie zrównana z ziemią, większość zabytkowej zabudowy zrekonstruowano. W granicach miasta znajduje się też dużo zieleni: aż 16 jezior, tzw. Park Centralny w stylu angielskim.

Drugiego dnia, wyruszymy dalej Łynostradą na południe przez Lasy Warmińskie (rezerwat), wchodzące w skład wspomnianej Puszczy Napiwodzko – Ramucką,  upodobali sobie na polowania najważniejsi partyjni działacze Polski Ludowej: E. Gierek, W. Gomułka, J. Cyrankiewicz, a na ich zaproszenie między innymi przyjeżdżali tu: Nikita Chruszczow, Josip Broz Tito, czy Fidel Castro. Teren rządowy w Łańsku o kryptonimie W-1 nie istniał na mapach, był ogrodzony i ściśle strzeżony. Całkowicie zalesiony obfitował w zwierzynę więc często organizowano tu przyjęcia, polowania na dziki, jelenie, a czasem i wilki. W całej okolicy rozsiane są typowe warmińskie wsie z zabudową z drewna lub czerwonej cegły.

Naszą podróż zakończymy zwiedzaniem Parku Etnograficznego w Olsztynku – to niezwykle sielskie miejsce, w którym znajdujące się na terenie pięknego parku unikalne zabudowania przeniosą Was w czasie w XIX wiek. Poznacie tu zabytkowe chaty przeniesione tu z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy  Wbrew pozorom nie każdy dom jest tu taki sam – wizyta w skansenie pokaże elementy konstrukcji i wyposażenia, po których będziecie mogli rozróżnić, na jakim poziomie żyli ich właściciele, jaką religię wyznawali i z której części Prus pochodzili. Uroku całemu założeniu dodają piękne, kwiatowe, ale bardzo naturalne nasadzenia w obejściach. Można też nabyć tu suszone zioła, miody i inne smakołyki regionu.

Więcej o szlaku przeczytacie na blogu Szymona Nitki – ZnajKraj.

 

Świadczenia w cenie:

 • 1 nocleg w Olsztynie, w pokojach 2-osobowych z łazienką
 • posiłki: 1 śniadanie
 • transport Uczestników z z rowerami na przyczepie z Warszawy na start wyprawy i do Warszawy po jej zakończeniu
 • asekuracja samochodowa Uczestników na trasie
 • ubezpieczenie NNW i OC oraz bagażu
 • opieka pilota podczas wyprawy
 • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
 • podatek VAT
 • bezzwrotna prowizja pobierana przez bank za szybkie płatności  przelewem, kartą i BLIKiem – w przypadku odwołania wyprawy lub rezygnacji z wyprawy zwracamy wpłatę pomniejszoną o prowizję w wysokości 0,018% wpłaty;

Cena nie obejmuje:

 • dodatkowych posiłków na trasie podczas wycieczki
 • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów

Zapraszamy serdecznie!

 

Jeśli brak jest miejsca na wyprawę, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Terminy (2 dni):

15-16.06.2024

POZOSTAŁO:

1 WOLNE MIEJSCE DLA KOBIETY W POKOJU 2-OSOBOWYM

 

 

21-22.09.2024

 

Cena:

1.020,00 zł

Dopłata do pokoju 1-osobowego –  150 zł

Wynajęcie roweru za całą wyprawę – 220 zł

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

 

Dołącz do naszej drużyny fantastycznych Podróżników i wyglądaj zawodowo na wyprawach
kup koszulkę rowerową!

Wybierz model i rozmiar koszulki i ciesz się komfortową jazdą!

 

ZOBACZ GALERIĘ ZE SZLAKU:

Lidzbark Warmiński

Łynostrada, Olsztyn, Warmia

20220712_170547

Olsztyn, Warmia

Olsztyn, Warmia

Łynostrada, Olsztyn, Warmia

Warmia

Łynostrada, Warmia

Łynostrada, Warmia

Łynostrada, Warmia

Łynostrada, Warmia

Łynostrada, Warmia

Łynostrada, Warmia

Warmia

Olsztyn, Warmia

Olsztyn, Warmia

Warmia

Olsztyn, Warmia

Skansen Olsztynek, Warmia

Skansen Olsztynek, Warmia

Skansen Olsztynek, Warmia

Skansen Olsztynek, Warmia

Skansen Olsztynek, Warmia

Skansen Olsztynek, Warmia


| »