Uroki Hany – okolice Ołomuńca na rowerze


MAJÓWKA I DŁUGI WEEKEND SIERPNIOWY

 

Narciarzom Ołomuniec kojarzy się zwykle z drogą przelotową do Austrii i Włoch. Gdzieś za oknami samochodu majaczy w oddali szare, zimowe miasto. Gdyby jednak zagłębić się w tkankę miejską w cieplejszych miesiącach, urzeka historyczną, barokową zabudową, zielenią i …brakiem tłumów turystów!

Region Haná i Brama Morawska, gdzie położony jest Ołomuniec, to stosunkowo mało znany Polakom region. Jest historyczną stolicą Moraw, a jednak nie jest najczęstszym dla nas celem wycieczek. To blisko znajdujące się przy granicy z Polską miasto jest jednym z najpiękniejszych ośrodków kultury naszych południowych sąsiadów i drugi najważniejszy przez wieki ośrodek królewski po Pradze.

Ale ta wyprawa to nie tylko miasto. Doliny rzek Morawy oraz Bečvy idealnie nadają się na przyjemną jazdę rowerem oferując wiele miejsc wartych zobaczenia i odpoczynku. Nie zabraknie okazji do zapoznania się z historią tych ziem i kontaktu z przyrodą. Haná to nie tylko malownicza równina, ale także region etnograficzny, mający swoją historię, tradycję i smaki. Po zdrowym wysiłku, warto uzupełnić siły i spróbować miejscowej kuchni z ołomunieckimi twarożkami i piwem z browaru w Litovli oraz w Przerowie.

 

Trudność trasy: łatwa; nawierzchnia: 80% asfalt, 20% drogi gruntowe, teren: w większości płaski – Haná jest równiną, trasy zostały zaplanowane w większości wzdłuż rzek, mogą zdarzyć się niedługie podjazdy, dzienna suma podjazdów 100-300 m; długość dziennych dystansów ok. 20-65 km, długość całej trasy ok. 230 km, zalecane rowery trekkingowe, crossowe, gravel;

 

Atrakcje na trasie:

Naszą podróż rozpoczniemy nieopodal Ołomuńca, by na rozgrzewkę wjechać na Święty Kopeček, miejsce kultu religijnego. Znajduje się tu Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny – cel wielu pielgrzymek, ale także miejsce, które pozwala złapać szerszą perspektywę na region, który będziemy zwiedzać. Wzgórze oferujące wspaniałą panoramę na okolicę. Stąd już nie daleko do pięknego Ołomuńca, który powita nas rozległymi parkami ciągnącymi się wzdłuż potężnych murów obronnych, które niegdyś były częścią funkcjonującej tu twierdzy.

Dzisiaj Stolica Moraw może poszczycić się dwoma rynkami, ratuszem, 35-metrową Kolumną Trójcy Przenajświętszej w stylu barokowym wpisana listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz zegarem astronomicznym, bardzo podobnym do praskiego Orloja. W dawnej siedzibie dynastii Przemyślidów i Arcybiskupów Ołomunieckich do dziś zachował się również pałac tych ostatnich, liczne kościoły, w tym majestatyczna katedra św. Wacława, a oko cieszy wiele barokowych pomników i fontann. Miasto zwiedzimy najpierw z perspektywy siodełka rowerowego, a kolejnego dnia wieczorem pieszo.

Drugiego dnia naszej wyprawy trasa wiedzie w okolice miejscowości Litovel. Najpierw jednak odwiedzimy okoliczne  jaskinie w Mladeču. Litovel słynie zaś znanego browaru, ale przede wszystkim z niezwykle ciekawej zabudowy starówki. Pod tamtejszym rynkiem przepływa rzeka, którą można obejrzeć z postawionej również na rzece wieży. Powrót do stolicy Moraw zaplanowaliśmy zielonymi terenami wzdłuż rzeki Moravy. Ten obszar chroniony zwany Litovelské Pomoraví obejmuje meandrującą rzekę, tworzącą liczne odnogi i wyjątkową oazę wśród wszechobecnych w regionie pól zbożowych. Wieczorem zaś będzie okazja pochodzić po miejskich uliczkach i obu rynkach, a także spędzić czas wolny w jednej z licznych knajpek Ołomuńca.

Z Ołomuńca wyjedziemy przyjemnie wzdłuż rzeki Bystrzycy, skąd skierujemy się do Przerowa. To spore miasto ma bardzo niewielką, ale urokliwą starówkę, a także przyjemny park miejski. Od Przerowa szlak prowadzi wzdłuż rzeki Bečvy, pozwalając na beztroską i spokojną jazdę po wydzielonej trasie rowerowej w towarzystwie otaczającej przyrody. Po drodze odwiedzimy jeszcze Lipnik, w którym swoje nabrzeże ma jeden z najpopularniejszych Czechów. Nasz bohater jednak w rzeczywistości nie istniał, zresztą nabrzeża też w samym centrum Lipnika tak naprawdę przecież nie ma… Celem tego dnia podróży będą Hranice. Chlubą miasteczka jest renesansowy zamek ze wspaniałymi arkadami i unikalnym zadaszeniem dziedzińca ze szkła, na rynku zaś odnajdziemy renesansowe i barokowe kamieniczki.

Tuż przy Hranicach leży uzdrowisko Teplice nad Bečvą i kolejne, tym razem Aragonitowe Jaskinie. W okolicach Teplic również do zajrzymy do przepaści Hranice, która jest najgłębszą zalaną przepaścią na świecie. Warto też cofnąć się nieco na Zamek Helfštyn (dla chętnych podczas majówki). To jeden z największych zamków w Czechach, położony na wzgórzu koło Lipnika nad Bečvą. Szlak na zamek wiedzie głównie wśród lasów, co bardzo uprzyjemni podróż. Następnie dojedziemy do ValMezu, jak skracają sobie miejscowi trudną nazwę Valašskiego Meziříčí, czyli Międzyrzecza Wołoskiego. Znów będzie okazja jechać rekreacyjnie wzdłuż rzeki Bečvy, która łączy w Valmezie swój górny i dolny dopływ. Na miejscu czeka na nas trochę historycznej zabudowy z zamkiem i wspólny przyjemny wieczór na kameralnej starówce. Tu zakończy się podróż w długi weekend sierpniowy.

Ostatniego dnia majówki udamy się wzdłuż dolnego dopływu Bečvy, czyli Bečvy Rożnowskiej do Rożnowa, by obejrzeć tamtejszy skansen wsi wołoskiej. To największe i najstarsze muzeum na świeżym powietrzu w środkowej Europie pozwala zapoznać się z zapomnianymi, tradycyjnymi rzemiosłami, sztuką i zwyczajami ludowymi mieszkańców Wołoszczyzny Morawskiej. Na ekspozycje składają się trzy wystawy tematyczne: Mlýnská dolina, Valašská dědina i nastarsza część z 1925 r. – Drewniane Miasteczko. Nie zabraknie także przysmaków regionalnych, które będą idealnym akcentem na zakończenie naszej wędrówki po Hanie i terenach zaludnianych kiedyś przez Wołochów.

 

 

Świadczenia w cenie:

  • nocleg w cenie przewidziane są 4 noclegi podczas majówki i 3 noclegi w sierpniu w komfortowych pokojach 2-osobowych z łazienkami o wysokim standardzie.
  • wyżywienie – w cenie wyprawy zawarte są 3 lub 4 (w zależności od terminu) śniadania w formie bufetu szwedzkiego;
  • transport busem z rowerami na przyczepie z i do Warszawy oraz Poznania i Wrocławia (w majówkę) oraz z i do Poznania i Wrocławia w długi weekend sierpniowy;
  • asekuracja Uczestników samochodem na trasie
  • przewóz bagaży;
  • opieka pilota podczas wyprawy;
  • ubezpieczenie NNW i OC oraz bagażu;
  • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy;
  • podatek VAT
  • bezzwrotna prowizja pobierana przez bank za szybkie płatności  przelewem, kartą i BLIKiem – w przypadku odwołania wyprawy lub rezygnacji z wyprawy zwracamy wpłatę pomniejszoną o prowizję w wysokości 0,018% wpłaty;

 

​Cena nie obejmuje:

  • dodatkowych posiłków podczas wyprawy;
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów;

 

 

Zapraszamy serdecznie!

 

Jeśli brak jest miejsc, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Terminy (4 lub 5 dni):

1-5.05.2024

(Wyjazd z Warszawy i Gliwic)

 

 

15-18.08.2024

(Wyjazd z Poznania i Wrocławia)

UWAGA: Warunkiem realizacji wyprawy jest zgłoszenie minimum 8 Uczestników łącznie z obu miast!

 

Cena:

majówka 2.680,00 zł

dopłata za pokój 1-osobowy 580,00 zł

wypożyczenie roweru na całą wyprawę – 530,00 zł

 

długi weekend sierpniowy – 2.350,00 zł

dopłata za pokój 1-osobowy 520,00 zł

 

 

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

 

Dołącz do naszej drużyny fantastycznych Podróżników i wyglądaj zawodowo na wyprawach
kup koszulkę rowerową!
Wybierz model i rozmiar koszulki i ciesz się komfortową jazdą!

 

 

 

 


|