Rowerowe wakacje na Litwie

Mierzeja Kurońska

Z czym kojarzy Wam się „Nad Niemnem”? Czy faktycznie była to tylko nudna lektura? A może Wasza rowerowa podróż odkryje prawdziwą urodę ziem naszych dzisiejszych wschodnich sąsiadów? Być może, gdy ujrzycie na żywo literackie krajobrazy, długie opisy przyrody staną się całkiem uzasadnione. Czy zatęsknicie za bezkresnymi widokami znad Niemna wśród pól i lasów, a może za jeziorami i tamtejszym wybrzeżem Bałtyku?

O tym przekonacie się podczas wyprawy do miejsc bardziej i mniej znanych na Litwie. Proponujemy Wam podróż do miast, które po prostu wypada odwiedzić, takich jak: Druskienniki, Wilno, Troki, Kowno i Kłajpeda. Ale prawdziwe uroki Litwy: malownicze krajobrazy nad Niemnem, tradycyjną zabudowę Mierzei Kurońskiej oraz codzienne życie poznacie tam, gdzie nie ma tłumów, a zaglądają tylko bardziej ciekawscy podróżnicy.

Czy ta podróż okaże się sentymentalna?

Odkryjcie Litwę na nowo!

 

Trudność trasy: średnia, teren przeważająco płaski, nawierzchnia: asfaltowa i szutrowa (60%), dzienny dystans: 50 – 100 km, całkowity dystans wyprawy: 450 km; zalecamy rowery trekkingowe, crossowe, gravel;

 

Litwa, WilnoAtrakcje na trasie:

Być na Litwie i nie zwiedzić jej stolicy? To byłoby nie na miejscu! Naszą przygodę rozpoczniemy więc w Wilnie. Lista punktów obowiązkowych do zwiedzenia to: Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Katedra św. Stanisława – symbol chrztu Litwy, późnogotycki Kościół św. Anny, najstarsza ulica Wilna – Pilies i liczne uliczki tematyczne, czy w końcu Wzgórze i Baszta Giedymina – replika części gotyckiego zamku z XIV i wizytówka miasta. Zwiedzanie miasta zaczniemy od Ostrej Bramy.

Litwa, zamek TrokiDrugiego dnia zawitamy na zamek Księcia Witolda w Trokach. To miejsce niezwykłe pod wieloma względami. Położone wśród 32 jezior małe miasteczko mieści wiele ciekawych historii. Obok gotyckiego zamku i kościoła Witolda, będących ważnym ośrodkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowiecie się również o Karaimach – tureckim ludzie sprowadzonym tu przez Księcia Witolda. Znajduje się tu ich świątynia, muzeum oraz liczne kramiki, w których można zakupić specjały kuchni karaimskiej. Po obiedzie w Trokach ruszymy busem do Żmudzkiego Parku Narodowego. Gospodarze pensjonatu położonego nad jeziorem będą tam czekać na Was z kolacją złożoną z regionalnych dań. 

Lithuania Plateliai lakeSercem Żmudzkiego Parku Narodowego jest największe i najgłębsze Jezioro na Żmudzi – Płótele. Odwiedzimy miejscowość o tej samej nazwie, w której znajduje się centrum turystyczne regionu. Zobaczymy tu dawny folwark po dawnym pałacu litewskich rodów: Chodkiewiczów, Stabrowskich i Ogińskich, w którym obecnie mieści się siedziba Parku, zabytkowy kościółek i 15-metrowa wieża widokowa oferująca fantastyczny widok na jezioro i okolicę.

Jeszcze tego samego dnia dojedziemy nad Morze Bałtyckie. Szlak wzdłuż wybrzeża to jeden z najpiękniejszych odcinków tras rowerowych na Litwie. Przeznaczymy na niego 2 dni. Po drodze odwiedzimy jeszcze Kretyngę z Pałacem Tyszkiewiczów, by wczesnym popołudniem zawitać do Połągi – największego i najbardziej znanego litewskiego kurortu nad morzem. Tutaj zatrzymamy się, by odwiedzić słynne molo, pomnik Jurate i Kastytisa, czy Muzeum Bursztynu w Pałacu Tyszkiewiczów. Nie zabraknie litewskich legend oraz historii o pochodzeniu nazw miejsc i postaci związanych z regionem. Stąd, już wybrzeżem, pomkniemy rowerami do Kłajpedy.

Klaipeda most obrotowy 3Kłajpeda, to miasto-tygiel, zupełnie inne niż pozostałe litewskie miasta.  To tak zwana Mała Litwa wraz z Mierzeją Kurońską stanowi region leżący na terenie historycznych Prus. Dlatego znacząco różni się od tradycyjnej części kraju. W XIV wieku był tu zamek  krzyżacki, w XVI wieku po hołdzie pruskim mieszkańcy przyjęli reformację, a po I wojnie światowej częścią terytorium zarządzali  Niemcy. Przewijały się tu również wpływy francuskie i rosyjskie. Z racji jej położenia, rozwój miasta był związany silnie handlem morskim i budową statków. I choć starówka została zniszczona niemal całkowicie w czasie II wojny światowej, to Kłajpeda ma do zaoferowania mnóstwo niebanalnych miejsc do zwiedzania: port z zamkiem,  promenada nad rzeką Dané i statkiem żaglowym „Meridianas”, Plac Teatralny, Muzeum Małej Litwy, wąskie brukowane uliczki z domami z muru pruskiego i artystycznymi zakątkami. A wśród nich odnajdziecie słynne rzeźby spełniające życzenia.

Nida, Mierzeja KurońskaKłajpeda to także brama do kolejnej niezwykłej krainy – Mierzei Kurońskiej. Wraz z Deltą Niemna To prawdopodobnie najcenniejszy skarb Litwy, co potwierdza fakt wpisania jej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przemierzając mierzeję odwiedzimy barwne wioski rybackie takie jak Juodkrantė, Pervalka, Preila i Nida tworzące kurort Neringa, wydmy oraz miejsca związane z tradycją i kulturą regionu, np. Górę Czarownic. Nida istniała już w czasach Krzyżaków, ale w XVII wieku zaraza pokonała wszystkich mieszkańców, a zabudowania przykrył piach wędrujących wydm. Jej popularność zaczęła się w XIX wieku, kiedy odkryli ją niemieccy artyści. Dziś można tu oglądać tradycyjne zagrody rybackie, czy też charakterystyczne dla regionu „wiatrowskazy”.

Rejs Delta NiemnaZ Nidy czeka Was rejs statkiem przez Zalew Kuroński do Parku Regionalnego Delty Niemna. Trwająca ok. 2 godzin podróż statkiem pozwoli na złapanie oddechu, odpoczynek i obserwowanie tutejszej niesamowitej przyrody. Celem tej wodnej podróży będzie Delta Niemna – terenu pełnego przeplatających się rzek, jezior, starorzeczy, bagien i torfowisk oraz ptactwa. Przylądek Vente po drugiej stronie Zalewu i Delta Niemna to również raj dla miłośników ptaków. Na przylądku Vente znajduje się stacja obrączkowania skrzydlatych wędrowców. Po rejsie czeka Was nocleg na pływającej barce!!!  Co powiecie na zasypianie i pobudkę przy odgłosach natury? Do kolacji i śniadania możemy spodziewać się koncertu ptaków i żab.

Nocleg na barceKolejne przedpołudnie spędzimy na wyspie Rusnė położonej u ujścia Niemna do Zalewu Kurońskiego. Będziecie mogli podziwiać małe rybackie wioski i miasteczka: Miniję zwaną litewską Wenecją, latarnię morską i muzeum polderów w Uostadvaris, Rusne oraz centrum regionu – Szyłokarczmę.

Z Parku ruszymy na wschód, wzdłuż Niemna w kierunku Kowna. Po drodze odwiedzimy Jurborkas, Zamek Poniemuń, Zamek w Raudaniu. Starówka Kowna – tymczasowej stolicy Litwy ma wiele twarzy: można tu znaleźć ducha średniowiecznego okresu Hanzy, a także współczesny street art. Przeważa jednak architektura modernizmu, z czasów gdy miasto najprężniej się rozbudowywało w czasie dwudziestolecia międzywojennego. Obowiązkowe miejsca zwiedzania to: ratusz, rynek, katedra, a także ruiny zamku krzyżackiego oraz główny deptak – ulica Wileńska i Aleja Laisvės.

Kowno, LitwaPo zwiedzeniu Kowna udamy się wzdłuż Niemna do malowniczo położonego nad Zalewem Kowieńskim klasztoru pokamedulskiego w Pažaislis. To największy zespół klasztorny na Litwie i najbardziej znany w tym kraju przykład włoskiej architektury barokowej. Stamtąd, dalej wzdłuż rzeki ruszymy do uzdrowiska znanego z  wody mineralnej „Vytautas” i tężni oraz królewskich polowań Wielkich Książąt Litewskich. Położone w zakolach Niemna Birsztany otoczone są pięknymi lasami oferując bliskość przyrody i wytchnienie od wielkomiejskiego zgiełku.

Druskininkai fountainOstatni etap podróży to droga na południe do najsławniejszego na Litwie uzdrowiska w Druskiennikach. Po drodze będzie jeszcze kilka okazji do podziwiania Niemna z punktów widokowych. Często znajdują się one w miejscu dawnych grodzisk, np. w Punii, czy Mereczy. Wyprawę zakończymy porannym spacerem po Druskiennikach ostatniego dnia wyjazdu.

 

Świadczenia w cenie:

 • Nocleg LitwaNoclegi – zaplanowaliśmy dla Was 7 noclegów w pokojach 2-osobowych z łazienkami. Starannie dobraliśmy miejsca noclegowe w pensjonatach i kameralnych hotelach (2-3-gwiazdowych) blisko najważniejszych atrakcji, które będziemy odwiedzać. Zarezerwowaliśmy też 1 nocleg na pływającej barce w Parku Regionalnym Delty Niemna.
 • wyżywienie – 7 śniadań + 1 regionalna kolacja
 • opieka pilota podczas całej wyprawy
 • rejs statkiem po Zalewie Kurońskim z Nidy na przylądek Vente lub do MinijiNocleg Litwa
 • transfer busem z i do Warszawy z rowerami
 • transfer bagaży między hotelami
 • asekuracja samochodowa na trasie wyprawy
 • ubezpieczenie NNW i OC oraz bagażu i sprzętu rowerowego
 • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
 • podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • dodatkowych posiłków na trasie podczas wycieczki
 • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów

 

 

Zapraszamy serdecznie!

 

Jeśli brak jest miejsca na wyprawę, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Termin (8 dni):

LATO 2023

 

 

Cena:

1.460,00 zł + 350 EUR

(płatność w euro osobnym przelewem!)

 

Dopłata do pokoju 1-osobowego –  140 EUR
– chęć rezerwacji prosimy dopisać w formularzu w polu uwagi

Wynajęcie roweru 560 zł za całą wyprawę.

 

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.


« | »