Surowa, lecz czarująca – Suwalszczyzna na długi weekend

Suwalszczyzna

DŁUGI WEEKEND NA SUWALSZCZYŹNIE
MAJÓWKA I BOŻE CIAŁO

 

Gdy zapytacie, co chcemy Wam tu pokazać, trudno o jednoznaczną odpowiedź. Kilka tak zwanych atrakcji porozrzucanych na sporej przestrzeni, nie czyni jej czymś wyjątkowym, jeśli spojrzycie w kierunku Tatr, czy morza.

A jednak…! To prawie „nic”, jest tu wszystkim. Bo co jest piękniejszego od niczym niezmąconej natury? Od rozległych lasów, zwykłych szutrowych dróg wijących się pośród wzgórz i czystych rzek?

Jeśli szukacie prostej formy przebywania blisko natury i lubisz wyzwania, ta mocno pofałdowana ziemia oferuje niezapomniane widoki. I choć droga będzie dość wymagająca, a klimat być może surowy, jeśli się dacie namówić – ta kraina Was oczaruje!

 

 

Trudność trasy: średnia, nawierzchnia asfaltowa, drogi szutrowe, gruntowe i leśne, mało uczęszczane przez samochody. Trasa wymaga dobrej kondycji fizycznej – teren usiany jest polodowcowymi wzgórzami – sumy dziennych podjazdów ok. 400 – 500 m; dystans dzienny: 45-68 km

 

Atrakcje na trasie:Romincka wiadukty

Puszcza Romincka  – jej położenie niemal na odludziu, pod granicą z Obwodem Kaliningradzkim, sprawia że jest niemal pusta jeśli chodzi o ruch turystyczny. Dzięki temu ten dość rozległy Park Krajobrazowy jest pełen… ciszy i zwierzyny. Tylko gdzieniegdzie, na skraju lasu można spotkać charakterystyczne domy z drewna, czerwonej cegły lub kamieni narzutowych.

SuwalszczyznaSzlak połamanych semaforów – to trasa kolejowa, która była budowana przed I wojną światową  z Gołdapi do miejscowości Żytkiejmy. Była ona częścią większej, niedokończonej inwestycji – magistrali kolejowej prowadzącej z Chojnic na Litwę. Inwestycji nie ukończono, II wojna światowa ją oszczędziła, tylko Armia Czerwona zwinęła tory. Zostały po niej najwyższe w Polsce mosty kolejowe, będące dziś ciekawym miejscem turystycznym. Najbardziej znane akwedukty  znajdują się w Stańczykach. Mierzą 36 m wysokości i 200 m długości. Do nieco mniejszych należą mosty w Kiepojciach i Botkunach.

SuwalszczyznaNa wschodnim skraju Puszczy Rominckiej znajduje się trójstyk granic „Wisztyniec”, gdzie zbiegają się granice Polski, Litwy i Rosji. Nazwa punktu  pochodzi od Jeziora Wisztynieckiego, znajdującego się na pograniczu litewsko-rosyjskim. W punkcie trójstyku znajdziemy granitowy monolit ze złotymi godłami państw. Stąd rozchodzą się linie wskazujące kierunki przebiegu granic państwowych. I wydawałoby się, że już dalej na północ nie da się jechać. Lecz jeszcze kilka kilometrów na północny – wschód, pod samą granicą z Litwą, leży malownicze Jezioro Wiżajny, które okrążymy.

Tężnie Gołdap WP 20180726 17 01 24 ProPo przeciwnej, zachodniej stronie Puszczy odwiedzimy malowniczą miejscowość Gołdap. Wprawdzie miasteczko chwali się przynależnością do Mazur, lecz nie widać tu kurortowych tłumów. Może być jednak dumne z uzdrowiskowego statusu i przynależności elitarnego stowarzyszenia miast Cittaslow. Posiada czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe oraz kilka mini-tężni. Jak przystało na uzdrowisko, miasteczko posiada również nowoczesną pijalnię wód mineralnych i park zdrojowy. Gołdap i najbliższą okolicę można też podziwiać z tarasu widokowego urządzonego na zabytkowej wieży ciśnień.

SuwalszczyznaSuwalski Park Krajobrazowy to kwintesencja regionu: wzgórza ciągnące się po horyzont, szutrowe drogi prowadzące jakby donikąd, jeziora i rzeki czyste jak kryształ. Każde wzniesienie, niczym punkt widokowy, oferuje spektakularną panoramę na okolice – przycupnięte tu i ówdzie wioski i przysiółki, niebieskie tafle jezior i rozrzucone skrawki lasów.

To tu przede wszystkim Suwalszczyzna ukazuje swoje surowe, lecz czarujące  oblicze: odwiedzimy liczne polodowcowe jeziora takich jak Udziejek, Jeglówek, Szurpiły, i obowiązkowo  najgłębsze jezioro w Polsce – Hańczę. Niesamowite wrażenie robią również Rezerwaty: Głazowisko Bachanowo i Głazowisko Łopuchowskie, pozostawione przez cofający się lodowiec. Nie sposób pominąć również grodzisko obronne walecznych Jaćwingów na Zamkowej Górze oraz stary młyn w Turtulu. Zajrzymy również do wsi jakich mało – Wodziłek. Tu wciąż mieszkają staroobrzędowcy, którzy mają swoją świątynię z XIX w. – molennę i … ruską banię. A może skusi Was regeneracyjna wieczorna sesja w tradycyjnej saunie?

Klasztor Pokamedulski Wigry SuwalszczyznaPrzez niemal całą Suwalszczyznę przebiegają również  popularne polskie szlaki rowerowe – Green Velo i Podlaski Szlak Bociani, z których naturalnie będziemy korzystać. W jedną stronę szlak Green Velo zaprowadzi nas do Gołdapi. Drugim szlakiem ruszymy zaś na południe w kierunku Wigierskiego Parku Narodowego. Obowiązkowo odwiedzimy klasztor pokamedulski w Wigrach i okrążymy Jezioro Wigry zatrzymując się po drodze, by podziwiać urozmaiconą linię brzegową jeziora i okolicę z punktów widokowych.

 

Świadczenia w cenie:Pensjonat Suwalszczyzna

 • noclegiwyjazd ma charakter stacjonarny – obejmuje 3 noce w jednym miejscu (każdy termin w innym obiekcie), w wygodnych pokojach 2-osobowych z łazienkami nad jeziorem, surowe warunki pozostawiamy za drzwiami hotelu 🙂
 • wyżywienie:
  –> majówka:
  w ramach wyprawy otrzymacie 3 śniadania i 3 obiadokolacje;
  –> Boże Ciało: w ramach wyprawy otrzymacie 3 śniadania oraz 1 obiadokolację przy ognisku
 • transport z rowerami z i do Warszawy na start wyprawy i po jej zakończeniu;
 • Pensjonat Suwalszczyzna 2asekurację samochodową na trasach wycieczek
 • opiekę pilota wyprawy, który będzie czuwał nad organizacją i przebiegiem wyprawy zgodnie z programem, by wszyscy dojechali szczęśliwie na metę.
 • ubezpieczenie NNW, OC, oraz rowerów;
 • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
 • podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • dodatkowych posiłków podczas wyjazdu;
 • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów;
 • wejścia do ruskiej bani (20-30 zł/os w zależności od liczby chętnych);

 

Zapraszamy serdecznie!

 

Jeśli brak jest miejsc, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Terminy (4 dni):

WIOSNA 2023

Cena:

Majówka – 1.270,00 zł

Boże Ciało -1.130,00 zł

 

Dopłata za pokój 1-osobowy za całą wyprawę 120,00 zł

Wypożyczenie roweru na całą wyprawę 280,00 zł

 

Dołącz do naszej drużyny fantastycznych Podróżników i wyglądaj zawodowo na wyprawach
kup koszulkę rowerową!
Wybierz model i rozmiar koszulki i ciesz się komfortową jazdą!

 

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

 


« | »