Przepraszam, a którędy na Grunwald? Śladami Krzyżaków u wrót Mazur

Bitwa pod Grunwaldem

Wszyscy znają to miejsce z historii Polski, datę bitwy pewnie podacie w nocy o północy, wybudzeni z głębokiego snu, ale czy wiecie, gdzie ono jest na mapie, czy byliście tam kiedyś? Pola Grunwaldzkie to obowiązkowy punkt programu na szlaku potęgi krzyżackiej. Odwiedźcie z nami koniecznie to miejsce wraz z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Klamrą naszej wyprawy będą zamki w Olsztynku i Nidzicy.

 

Trudność trasy: średnia, drogi asfaltowe i szutrowe o niskim natężeniu ruchu samochodowego, nieznaczne przewyższenia, dystans 65 km; rowery trekkingowe, crossowe i górskie, gravel;

 

Przebieg trasy: Nidzica – Dąbrówno – Grunwald – Olsztynek

 

Atrakcje na trasie:

Zamek w NidzicyNidzica zamek krzyżacki, jeden z największych na Mazurach. Pierwotnie został wzniesiony w XIII wieku. Osada zaś otrzymała prawa miejskie z rąk wielkiego mistrza zakonu Winricha von Kniprode w XIV w. Zamek zniszczony podczas II w. światowej, został odbudowany w latach 60. XX w. Klasztorek to gotycka budowla o charakterze obronnym, usytuowana w południowo-wschodnim narożniku miasta i należąca do miejskich fortyfikacji. Pierwotnie wschodnia jej część spełniała rolę baszty narożnej. W wiekach późniejszych klasztorek wykorzystywany był jako szkoła dla niższego personelu kościelnego, koszary, biblioteka miejska, kino, a nawet spichlerz. Zabytek ten, zniszczony w 1945 r. i odbudowany w latach 1967-1988, został zaadaptowany na filię Archiwum Państwowego. W Nidzicy zachował się również browar. Powstał w 1868 r. i pierwotnie nosił nazwę Schlossbrauerei Neidenburg (Browar Zamkowy Nidzica). Po II wojnie światowej mieściła się tu rozlewnia oranżady, a po remoncie w 1958 r. powstała Nidzicka Wytwórnia Win i Miodów Pitnych. To ciekawy przykład XIX-wiecznego budownictwa przemysłowego. Obecnie jest on w rękach prywatnych i nosi nazwę: Wytwórnia Win i Miodów Pitnych w Nidzicy.

Dąbrówno. Kościół metodystów1Dąbrówno – to Mazury mniej znane, dziś spokojne i urocze miasteczko położone malowniczo w przesmyku między dwoma jeziorami dawniej zwane było Gildenburgiem. Leżący na szlaku handlowym między Gdańskiem a Mazowszem dobrze prosperujący ośrodek handlowy 2 dni przed decydującą bitwą z Krzyżakami został on zniszczony przez armię Władysława Jagiełły, podążającą na Grunwald. Dziś w miasteczku zachowały się fragmenty murów miejskich, dzwonnica i synagoga oraz domy oraz kościół św. Jana Nepomucena z XIX w.

Grunwald – najbardziej znane miejsce w Polsce, raczej przedstawiać Wam nie trzeba. Ale czy ktoś z Was był tam i próbował sobie wyobrazić miejsce, gdzie starły się potężne rycerskie siły polskie i krzyżackie, w sumie 70 tys. zbrojnych? Na Polach Grunwaldzkich i w Muzeum będzie okazja, by przenieść się w czasie i z siodła naszych rumaków poznać dokładny przebieg bitwy. W muzeum warto zobaczyć mapy ilustrujące przebieg zmagań, kopie zdobytych chorągwi krzyżackich oraz militaria odnalezione w czasie prac archeologicznych prowadzonych na polu bitwy.

Olsztynek – w czasach krzyżackich zwany jako Hochenstein na cześć komtura, który założył osadę i wybudował w niej zamek w XIV wieku. Wraz z murami miejskimi można podziwiać budowlę do dziś. Nieopodal zachował się dawny kościółek ewangelicko – augsburski z XIV w. Olsztynek może również pochwalić się  najstarszym skansenem w tej części Polski, który gromadzi dawne zabudowania z terenów Warmii, Mazur, Powiśla i tzw. Pruskiej Litwy. Muzeum Budownictwa Ludowego zostało założone w 1909 r.

 

Cena obejmuje:

  • opiekę pilota podczas wyprawySzczytno skansen
  • transport z rowerami z Warszawy na start wycieczki i po jej zakończeniu do Warszawy
  • asekurację samochodową Uczestników na trasie
  • ubezpieczenie NNW i OC
  • podatek VAT

 

Cena nie obejmuje:

  • posiłków w trakcie wycieczki
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów

 

Zapraszamy serdecznie!

 

Jeśli brak jest miejsc, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Terminy (1 dzień)

WIOSNA 2022

 

 

Cena:

185 zł

Wynajęcie roweru na wycieczkę 70 zł

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.


« | »