Mazury – Cud Natury

Mazury na rowerze

Tyś jest jezioro moje
ja jestem twoje słońce,
światłami ciebie stroję,
szczęście moje szumiące.
Trzciny twoje pozłacam.
Odchodzę. I znów wracam 

(K. I. Gałczyński Kronika olsztyńska)

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to nie tylko świat żeglarzy, ale także raj dla rowerzystów i must be na kolarskiej mapie Polski. Piękne jachty można podziwiać w świetle zachodzącego słońca lub o poranku na biwaku nad brzegiem jeziora.

Zapraszamy Was w rowerową podróż pośród lasów i jezior do żeglarskich wiosek – Mikołajek, Giżycka, Mrągowa, których nie sposób pominąć na mazurskich szlakach, ale także do mniej znanych i kameralnych zakątków nad jeziorami Śniardwy, Niegocin, Mokre czy Dadaj i rzeką Krutynią.

 

Trasa: trudność – średnia, nawierzchnia: szutry, drogi gruntowe, dystans dzienny – ok. 55 km. Całość wyprawy wyniesie ok 300 km. Zalecane rowery trekknigowe, crossowe. Podróż na rowerach z sakwami, własnym namiotem, śpiworem i karimatą.

 

Atrakcje na trasie, czyli dla każdego coś miłego:

Jeśli chcecie odpocząć od zgiełku miasta – odwiedzimy zlotowisko żurawi, liczne rezerwaty i kameralne plaże, miejsca kultu starobrzędowców. Będziemy podróżować bezdrożami ciesząc się przyrodą i ciszą oraz odpoczywając na biwaku blisko przyrody. Nie zabraknie też okazji, by poczuć klimat żeglarskiej zabawy i odwiedzić kurorty, zawitać w tawernie i posłuchać lub pośpiewać szanty, a może Leśniczówka Pranienawet potańczyć…

Leśniczówka Pranie – w ustronnej wsi, nieopodal Rucianego znajduje się Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Poeta był związany z tym zacisznym miejscem czerpiąc z uroków Jeziora Nidzkiego natchnienie do swej twórczości i opisując piękno tego regionu.

Śluza Guzianka – to wodny węzeł komunikacyjny łączący Ruciane Nida z północnym odcinkiem Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Dzięki niej jachty, kajaki i statki pasażerskie mogą pokonać różnicę poziomów wynosząca ponad 2 metry. Śluza ma ponad 40 metrów długości i stanowi jedną z ciekawszych – w pełni użytecznych atrakcji regionu. Historia śluzy sięga 1897 roku.

Mikołajki – stolica żeglarzy, zwana jest również Mazurską Wenecją lub Perłą Mazur. Przepływający przez jego centrum kanał łączy Jeziorem Mikołajskim z Jeziorem Tałty. Odwiedzimy też pobliski rezerwat ornitologiczny Jezioro Łuknajno.

Widokowa wieża na jezioro Śniardwy – w okolicach Mikołajek znajduje się wieża widokowa z której rozpościera się panorama na jedno z największych jezior Mazur – Jezioro Śniardwy. To doskonałe miejsce na podziwianie majestatycznych WiezaCisnienGizyckojezior aż po horyzont.

Wieża ciśnień w Giżycku – Przez lata zaopatrywała w wodę Giżycko i okoliczne miejscowości, a obecnie pełni funkcję atrakcji turystycznej. Została bowiem zaadoptowana jest na wieżę widokową, kawiarnię i muzeum. To ponad 100-letnia architektoniczna perła, dzięki której można również podziwiać okolicę.

Ryn – jedno miasto, dwa jeziora. Legenda głosi, że nazwa miasta pochodzi od nazwy rzeki Ren. W miasteczku znajduje się imponujący zamek krzyżacki, przy którym z jednej strony jezioro Ołów tworzyło naturalną fosę. Krzyżakom najwidoczniej przypominało rodzimą rzekę. Obok zamku atrakcją miasta jest zadbana ekomarina położona nad Jeziorem Ryńskim. Otoczony parkiem port kusi na odpoczynek kawiarniami i lodziarniami nieco zmęczonego drogą rowerzystę. Ryn położony nieco na uboczu względem głównego szlaku żeglarskiego pozwala zrelaksować się w spokojnej atmosferze i odetchnąć od zgiełku większych portowych miast. Jezioro Ryńskie wraz z położonym bardziej na południe jeziorem Tałty tworzą najgłębsze jezioro w kompleksie Wielkich Jezior Mazurskich.

W środku  naszej wyprawy proponujemy dzień odpoczynku, w którym będzie można zregenerować siły. Dla tych, którzy jednak chcą zobaczyć więcej, poprowadzimy wycieczkę dookoła Jeziora Mamry. W planie przejazd wzdłuż rezerwatu Sztynort do Mamerek, gdzie znajdują się bunkry z czasów 2 wojny światowej. To nie lada gratka dla lubiących historię, ale też bardzo dobre miejsce widokowe na Jezioro Mamry – drugie co do wielkości jezioro w Polsce. Kolejnym przystankiem jest Węgorzewo – miejscowość uznawana za rowerową stolicę Polski z kameralną mariną i plażą na półwyspie Kal. W drodze powrotnej, odwiedzimy jeszcze jezioro Święcajty, w okolicy którego również znajdziemy pozostałości bunkrów z okresu drugiej wojny światowej.

 

Świadczenia w cenie:Kemping nad Krutynią

  • nocleg – 5 noclegów pod namiotami na polach namiotowych, każdy malowniczo usytuowany nad jeziorami lub rzekami; UWAGA: należy zabrać własne namioty, śpiwory i karimaty;
  • wyżywienie – podczas wyprawy otrzymacie 5 śniadań i 5 obiadokolacji oraz obiad na zakończenie wyprawy (poza świadczonymi posiłkami, na własne potrzeby, warto zabrać kubek, sztućce, menażkę);
  • opieka pilota podczas wyprawy;
  • ubezpieczenie NNW i OC;
  • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;

Cena nie zawiera:

  • transportu do i z Rucianego – Nida, trasa ma charakter pętli;
  • dodatkowych usług na polach namiotowych, takich jak prąd, prysznic, dodatkowe
  • posiłki i napoje (płatne we własnym zakresie na bieżąco);
  • pozostałych posiłków na trasie;
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów;

Zapraszamy serdecznie!

Termin (6 dni):

LATO 2020

Cena:

770 zł 

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

ZOBACZ GALERIĘ Z NASZEJ TRASY

IMG-20180823-WA0004

IMG_20180823_114213_059

IMG_20180823_114213_061

IMG-20180821-WA0000

IMG-20180821-WA0007

IMG-20180822-WA0001

IMG-20180822-WA0003

IMG-20180822-WA0005

IMG-20180822-WA0008

IMG-20180823-WA0000

IMG-20180823-WA0001

IMG-20180823-WA0003

IMG-20180823-WA0006

IMG-20180823-WA0008


« | »