Czy Wam również muzyka Fryderyka Chopina kojarzy się z mazowieckimi krajobrazami łąk i wierzb ciągnących się po horyzont i sielskim życiem w otoczeniu dworków lub pałaców? Czy to nie piękna sceneria w sam raz na jednodniową wycieczkę rowerową? A gdy połączymy muzyczny i rowerowy akcent – Puszczę Kampinoską, wyjdzie nam prawdziwy, mazowiecki klasyk. W końcu nic tak nie koi zmysłów, jak muzyka i las!
Zapraszamy na szlak związany z naszym najsławniejszym kompozytorem – tam, gdzie się urodził, został ochrzczony i gdzie bywał latem. Odwiedzimy XVIII-wieczny Pałac w Sannikach i oczywiście Żelazową Wolę. Stąd już tylko „rzut beretem” do Puszczy Kampinoskiej – przemierzać będziemy efektowne i urozmaicone ścieżki w otoczeniu wydm i bagien. Bogactwo natury uzupełniają interesujące historycznie i kulturowo miejsca warte odwiedzenia – w miejscowości Granica znajduje się między innymi skansen budownictwa puszczańskiego.
Wycieczkę zakończymy wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek w Kampinoskim Parku Narodowym.
Trasa: łatwa – szlak wiedzie drogami asfaltowymi (ok. 70%) o niskim natężeniu ruchu oraz szlakami leśnymi w Puszczy Kampinoskiej; dystans całej wycieczki ok. 60 km.
Atrakcje na trasie:
Pałac w Sannikach – Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina – to piękna zabytkowa rezydencja z końca XVIII wieku, należąca w przeszłości do szlacheckich rodów Pruszaków i Sapiechów. Ostateczny kształt nadał jej znamienity architekt Władysław Marconi, nadając jej charakter włoskiej willi. Fryderyk Chopin spędził tu lato w 1928 roku komponując i ucząc gry na pianinie siostrę swojego szkolnego kolegi, Konstantego Pruszaka. Naszą wycieczkę rozpoczniecie od zwiedzania komnat pałacowych i ogrodowych alejek, którymi przechadzał się kompozytor.
W Brochowie być może zaskoczy Was unikalny obronny kościół z XVI w. z charakterystycznymi wieżyczkami i gankiem strzeleckim. Został wybudowany przez Jana Brochowskiego, właściciela okolicznych ziem wedle projektu architekta Jana Baptysty z Wenecji (autora warszawskiego barbakanu), włoskiego muratora mieszkającego na stałe w Płocku. Neogotycka sylwetka nadaje mu surowy, oryginalny wygląd. W 1806 w kościele tym ślub wzięli rodzice Fryderyka Chopina, który również tutaj był ochrzczony.
Żelazowa Wola – tego miejsca nie trzeba Wam raczej przedstawiać, ale warto je odwiedzić, nawet nie raz! Chyba najbardziej znany w Polsce dworek wraz z otoczeniem ma niezwykłą magię – można się tu wyciszyć, odprężyć, odpocząć w pięknym ogrodzie i zwiedzić muzeum związane z kompozytorem, z muzycznym akcentem w tle.
Puszcza Kampinoska – część zachodnia – mniej znana, bardziej „dzika” – zapewne znacie wszystkie szlaki Puszczy w najbliższej okolicy Warszawy, ale czy mieliście okazję jeździć po jej dalszych zakamarkach? Tu, od strony Brochowa nie spotkacie tłumów spacerowiczów, tu las jest jakby bardziej dziewiczy. Na zakończenie wyprawy dojedziemy do miejscowości Granica, gdzie znajduje się skansen – to niewielkie, ale ciekawe muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego prezentuje między innymi ludowe budownictwo Puszczy – trzy zagrody wiejskie: gospodarstwa zamożnego, średniozamożnego i biednego chłopa. Mieści się tu również kilka innych ciekawych wystaw, także na świeżym powietrzu, poświęconych przyrodzie i historii Parku. Tu będzie czekał na Was również posiłek przy ognisku.
Cena obejmuje:
Cena nie obejmuje:
Zapraszamy serdecznie!
Jeśli brak jest miejsc, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.
Terminy (1 dzień):
11.06.2022
10.09.2022
29.10.2022
Cena:
230 zł
Wypożyczenie roweru na czas wycieczki 70 zł
Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.