Serce Podlasia – rowerem z Supraśla do Kruszynian


Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by poczuć egzotyczne klimaty – możecie odkryć je również w Polsce! Podlasie to niepowtarzalne miejsce, gdzie od wieków krzyżowały się różne kultury, żyjąc obok siebie w zgodzie. Zapraszamy na wycieczkę, podczas której w jeden dzień obejrzycie piękne prawosławne ikony, poznacie żydowskie tradycje włókiennicze i zobaczycie prawdziwie tatarską wieś. Wyruszcie z nami ekumenicznym szlakiem z Supraśla do Kruszynian przez malowniczą Puszczę Knyszyńską, by poczuć odrobinę Orientu nie opuszczając kraju.

 

Trudność trasy: łatwa/średnia, teren płaski z niewielkimi wzniesieniami, przeważają drogi leśne, szutrowe (ok. 80% trasy), dystans ok. 50 km, zalecane rowery trekkingowe, crossowe, górskie;

Przebieg trasy: Supraśl – Waliły-Stacja – Kruszyniany

 

Atrakcje i program wyprawy:

Wasza przygoda rozpocznie się w samym centrum Podlasia od zwiedzania malowniczo położonego Supraśla. Znajduje się tu wyjątkowe Muzeum Ikon posiadające zbiory XVII – XIX wiecznych malowideł sakralnych. Dobrze dobrana oprawa świateł i prawosławnej muzyki wprowadza zwiedzających w podniosły nastrój i zadumę. Muzeum znajduje się w Pałacu Archimandrytów na terenie prawosławnego klasztoru (zwiedzanie w przypadku otwartego muzeum).

Niemałe wrażenie robi również usytuowana obok muzeum ikon obronna Cerkiew św.  Jana Teologa. Choć jest ona rekonstrukcją dawnej świątyni zniszczonej podczas drugiej wojny światowej, to jej rozmiary i wyposażenie przyprawiają o zawrót głowy. Podczas spaceru po terenie zakonu dowiecie się jego ciekawej historii i poznacie symbolikę ikon od prawosławnego mnicha.

Puszcza KnyszyńskaSupraśl to także ciekawa architektura związana z tradycjami tkaczy. Z jednej strony można podziwiać Pałac  Buchholzów – właścicieli fabryki sukna, którzy przybyli tu z Łodzi w XIX wieku. Pałac w eklektycznym stylu z elementami neorenesansowymi i dużą ilością ornamentyki secesyjnej został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku kontrastuje z drewnianą zabytkową  zabudową  miasteczka z przed wieku. Zachowane drewniane domy należały do tkaczy, zatrudnianych przez właścicieli fabryki.

Dalsza trasa wiedzie przez malownicze podlaskie wsie oraz wciąż dziką Puszczę Knyszyńską swoim urokiem nie ustępującą Puszczy Białowieskiej. Skorzystamy również ze z kultowego szlaku Green Velo.

Na zakończenie wyprawy odwiedzimy  osadę polskich Tatarów – Kruszyniany. Wizyta w tej wsi to niezwykłe przeżycie: w programie zaplanowaliśmy zwiedzanie z przewodnikiem meczetu z końca XVIII wieku oraz mizaru – muzułmańskiego cmentarza. Na zakończenie wyprawy będzie okazja  do skosztowania orientalnych potraw kuchni tatarskiej (jeśli tylko restauracja będzie otwarta).

Tę niepowtarzalną atmosferę Podlasia, którą chcemy Wam pokazać tworzą nie tylko architektoniczne obiekty – lecz także żywa tolerancja, zrozumienie i akceptacja różnorodności, a także wspaniali i życzliwi mieszkańcy regionu.

 

Cena obejmuje:

  • opieka pilota podczas wyprawy;
  • transport busem z rowerami na start wycieczki i po jej zakończeniu do Warszawy (możliwy dojazd własny – cena bez zmian);
  • asekuracja samochodową Uczestników na trasie;
  • ubezpieczenie NNW i OC;

Cena nie obejmuje:

  • dodatkowych posiłków i usług podczas wyjazdów
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów

Zapraszamy serdecznie!​

 

Jeśli brak jest miejsca na wyprawę, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Terminy (1 dzień):

 

1.08.2021

 

4.09.2021

Cena:

195 zł

Wypożyczenie roweru na całą wyprawę 70 zł

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.


« | »