Przez Puszczę Kampinoską nad Wisłę

Puszcza Kampinoska

Nasz szlak wiedzie charakterystycznymi dla Puszczy Kampinoskiej terenami: wyjątkowo efektownymi i urozmaiconymi ścieżkami w otoczeniu wydm i bagien. Bogactwo natury uzupełniają interesujące historycznie i kulturowo miejsca warte odwiedzenia. Wycieczkę zakończymy wspólnym ogniskiem z kojącym widokiem na Wisłę tuż nad jej brzegami przy akompaniamencie dzikiego ptactwa.

 

Trasa: średnia – szlak wiedzie w większości szlakami leśnymi, czasem piaszczystymi, z niedługimi podjazdami, dystans całej wycieczki ok. 50 km.

 

Ciekawe miejsca na trasie:

  • Wczesnośredniowieczne grodzisko "Zamczysko" – to miejsce w X-XIII w. broniło dostępu na Mazowsze od północy przed najazdami plemion pruskich i litwesko-ruskich. Było ono wyjątkowo trudno dostępne, usypane na pograniczu bagien i wydm. Dziś w gąszczu starodrzewia można rozpoznać zarysy usypanego pagórka otoczonego dwoma pasami wałów i fos, charakterystycznych dla dawnej inżynierii obronnej.
  • Miejsce pamięci Powstańców 1863 – zagubiony w środku lasu niezwykły pomnik – wygięta sosna, na której według legendy powieszono partyzantów walczących w oddziałach Walerego Remiszewskiego po potyczce w pobliskiej wsi Górki. Postawiono tu także trzy krzyże i drewnianą kapliczkę poświęcone pamięci walczących.
  • Skansen we wsi Granica – to niewielkie, ale ciekawe muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego prezentuje między innymi ludowe budownictwo Puszczy – trzy zagrody wiejskie: gospodarstwa zamożnego, średniozamożnego i biednego chłopa. Mieści się tu również kilka innych ciekawych wystaw, także na świeżym powietrzu poświęconych przyrodzie i historii Parku – warto się tu na chwilę zatrzymać również na odpoczynek.
  • Brochów – unikalny obronny kościół z XVI w. z charakterystycznymi wieżyczkami i gankiem strzeleckim. Neogotycka architektura nadaje mu surowy oryginalny wygląd. W 1806 w kościele tym ślub wzięli rodzice Fryderyka Chopina, który również tutaj był chrzczony.
  • Szlachecki dwór klasycystyczny z XIX w. w Tułowicach – zaprojektowany przez dla rodziny Lasockich, długoletnich właścicieli z ziemi brochowskiej, przez wybitnego architekta polskiego klasycyzmu – Hilarego Szpilowskiego. Dwór miał wielu właścicieli, jednak zachował się jego pierwotny charakter, choć przez lata zaniedbania po II wojnie światowej popadł w ruinę. Znalazł jednak nowego właściciela, malarza Andrzeja Novák-Zemplińskiego, który dzięki wizji, pasji i wytrwałości od 1980 roku przez kilkanaście lat przywracał go do dawnej świetności. Dziś można obejrzeć tu kolekcję powozów, związanych z tradycją dworu polskiego. Dwór otacza piękny park z alejami klonów i kasztanowców.
  • Łachy i plaża nad Wisłą – naszą wyprawę zakończymy akcentem nadwiślańskim – w otoczeniu dzikiej przyrody, z kojącym widokiem na wodę i zamieszkujące tu liczne ptactwo skradniemy kawałek ziemi na biesiadę przy ognisku i kiełbaskach.

 

 

 

 Oferta obejmuje:Szlaki Puszczy Kampinoskiej

  • całościową opiekę organizacyjną pilota podczas wycieczki;
  • ognisko z pieczeniem kiełbasek z widokiem na Wisłę;
  • ubezpieczenie Uczestników NNW i OC;
  • transport Uczestników z i do Warszawy oraz asysta samochodu dla Uczestników na trasie;

 

 

​Zapraszamy serdecznie!

 

Terminy (1 dzień):

Na zamówienie z wyprzedzeniem m.in. 4 tyg.

Cena:

150 zł

 Wypożyczenie roweru na czas wycieczki 60 zł

 

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.


« | »