Pętla po Wzniesieniach Łódzkich


Wyżyny na nizinach?! Czasem w Polsce bywa… oryginalnie!

Zapraszamy na wycieczkę jednodniową po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, przez Las Łagiewnicki i Dobieszkowski. Choć trudno tu o wyczyny w pokonywaniu znacznych przewyższeń, to z pewnością kilka podjazdów dostarczy Wam wyzwań, satysfakcji oraz… zmęczenia na cały kolejny dzień. W nagrodę za wysiłek otrzymacie panoramiczne widoki na okolicę. Obowiązkowo zaliczymy najwyższy punkt w okolicy.

Na naszej trasie nie zabraknie też elementów architektoniczno – kulturowych – licznych kapliczek, kościołów, czy dworu w Byszewach oraz pałacu najsłynniejszego łódzkiego fabrykanta Józefa Heinzla w Łagiewnikach.

 

 

Trudność trasy: średnia – zgodnie z tytułem wycieczki należy spodziewać się podjazdów – suma podjazdów wynosi ok. 430 m, szlak wiedzie drogami asfaltowymi (ok. 50%), ścieżkami szutrowymi i polnymi, dystans: 60 km; trasa ma charakter pętli; zalecane rowery trekkingowe, crossowe, górskie, gravel;

 

Atrakcje na trasie:

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich – jego największym walorem jest rzeźba terenu, zajmuje obszar prawie 150 km kwadratowych – jest więc gdzie się pokęcić! Z morenowych wzgórz roztacza się malowniczy widok na wioski z zabytkowymi kościołami, stawy i liczne rzeczki takie jak Moszczenica, czy Młynówka. Jak na prawdziwych podróżników przystało zdobędziemy również najwyższe wzniesienie w okolicy – Radary (284 m n.p.m). W Parku odwiedzimy również kilka malowniczych rezerwatów przyrody znajdujących się na terenie Parku. Rezerwat Struga Dobieszkowska – to miejsce ochrony rzeczki Młynówki, w której znajdują się m.in. jary, misy źródliskowe, które otoczone są lasami łęgowymi i grądowymi. Rezerwat Parowy Janinowskie obejmują ochroną z kolei zagłębienia terenu o łącznej długości 2,5 km i głębokości dochodzącej do 8 metrów.

Łódź Pałac Ludwika Heinzla - panoramio (1) Las Łagiewnicki – leży w granicach miasta Łódź i jest jednym z największych lasów miejskich w Europie. Posiada bogatą infrastrukturą turystyczną z licznymi miejscami odpoczynku i szlakami pieszymi oraz rowerowymi. Na skraju Parku znajduje się  Pałac Ludwika Heinzla z 1898 r. – jednego z najsłynniejszych łódzkich fabrykantów. Architektura pałacu nie jest jednolita – z każdej strony zdobiony jest innymi elementami. Obecnie pałac jest własnością prywatną. Dawny folwark przylegający do zespołu pałacowo – ogrodowego jest natomiast siedzibą Łódzkiego Klubu Jeździeckiego.

Las Łagiewnicki1Łagiewniki słyną również z barokowego klasztoru franciszkanów wraz z kościołem pw. św. Antoniego Padewskiego. Nieopodal „Na Pustelni”, w dolince rzeki Łagiewiczanki znajdziemy dwie drewniane kapliczki: św. Rocha z XVIII wieku druga – św. Antoniego z 1676 r. Są one najstarszymi zabytkami w granicach Łodzi, pozostałymi z kompleksu 6 innych kaplic. Kaplica św. Antoniego słynie z wody mającej moc uzdrowień. Może i nam doda sił na szlaku? Będzie też chwila, żeby odpocząć przy zbiorniku rekreacyjnym Arturówek.

Byszewy dworek po renowacji - 2014W Byszewach odwiedzimy pochodzący z przełomu XVIII i XIX w. dwór Plichtów. W latach 1911-31 bywał tu Jarosław Iwaszkiewicz najpierw jako korepetytor Józefa Świerczyńskiego i braci, później przyjaciel rodziny.  Po II wojnie światowej dwór podzielił los wielu podobnych obiektów – po przejściu na własność skarbu państwa mieściły się tu szkoła, Urząd Bezpieczeństwa oraz PGR. W 2009 r. dwór strawił pożar, na szczęście kilka później został odbudowany. Niedawno stał się plenerem do filmu wspominającego młodzieńcze lata poety, który w swojej twórczości wielokrotnie z sentymentem wspominał dwór i gdzie powstało jedno z jego opowiadań „Panny z Wilka”. Kształt dworu został wykorzystany w logo Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

Na naszym szlaku znajdą się również zabytkowe obiekty, takie jak: Sanktuarium Matki Boskiej Skoszewskiej z 1936 r. w Starych Skoszewach, kościoły należące do mariawitów w Lipce i w Dobrej oraz kościół pw. Jana Chrzciciela i Doroty w Dobrej.

 

Cena obejmuje:

  • opiekę pilota podczas wycieczki
  • transport z Warszawy na start wycieczki i po jej zakończeniu do Warszawy z rowerami na przyczepie
  • asekurację Uczestników busem na trasie wycieczki
  • ubezpieczenie NNW i OC
  • podatek VAT

 

Cena nie obejmuje:

  • posiłków na trasie
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów

 

Zapraszamy serdecznie! 

 

Jeśli brak jest miejsc, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Terminy (1 dzień):

WIOSNA 2023

 

Cena:

240,00 zł

Wynajęcie roweru na wycieczkę 70 zł

 

Dołącz do naszej drużyny fantastycznych Podróżników i wyglądaj zawodowo na wyprawach
kup koszulkę rowerową!
Wybierz model i rozmiar koszulki i ciesz się komfortową jazdą!

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.


« | »