Uzdrawiająca moc przyrody – Nałęczów – Kazimierz – Puławy

Wąwóz Korzeniowy

Łagodne pagórki, malownicze dolinki i głębokie wąwozy lessowe to zapierający dech w piersiach (szczególnie rowerzysty) krajobraz Płaskowyżu Nałęczowskiego, który koi wszelkie dolegliwości ciała i duszy. Szczególny mikroklimat uzdrowiska w Nałęczowie dobrze zrobi nam na serca, wzgórza i wąwozy znów przyspieszą tętno, oddech złapiecie w Kazimierzu nad Wisłą oraz w pięknym angielskim parku otaczającym Zespół Pałacowy książąt Czartoryskich w Puławach.

Trasa: trudność – łatwa/średnia, asfalt, szutry i drogi gruntowe, nachylenie: kilka krótkich podjazdów/podejść (bez wstydu) wąwozami, dystans: ok. 50 km; zalecane rowery trekkingowe, crossowe, górskie;

 

Atrakcje na trasie:

Nałęczów, sanatorium „Stare Łazienki”, widok ogólny

Nałęczów – „…Każdy pacjent znajduje tu: troskliwą opiekę lekarską, dobrze prowadzone kąpiele wszelkiego rodzaju, niezwykle czyste powietrze, wyborną wodę do picia, wygodne pokoje, wcale przyzwoitą kuchnię zakładową, nareszcie – czytelnię, gazety, a w letnim sezonie muzykę i rozmaite rozrywki…” – Pisał Bolesław Prus o tym uzdrowiskowo – kulturalnym majątku Stanisława Małachowskiego herbu Nałęcz, a następnie Michała Górskiego. Z leczniczych właściwości wód i powietrza korzystali tu również Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski i wiele innych osobistości świata kultury na początku XX w. Uzdrowisko zaczęło się rozwijać w połowie XIX wieku w oparciu o modne wówczas wille w drewnianym stylu zakopiańskim, szwajcarskim i secesyjnym. Kuracjusze korzystali z pięknych, działających do dziś Starych Łazienek, nie mogło zabraknąć też założenia Parku Zdrojowego. Nałęczów jakby zatrzymał się w czasie – wciąż można podziwiać zabytkowe już wille oraz założenia uzdrowiskowe. I choć kuracje są tu nadal dostępne, my rozejrzymy się tu przez chwilę, by je podziwiać a nad Waszymi sercami popracujemy na dalszej trasie wycieczki….

Kraina wąwozów lessowych – otacza Kazimierz Dolny z trzech stron tworząc największe w Europie skupisko tego zjawiska krasowego. Głębokie, gęsto zalesione, tworzą niezwykłą, tajemniczą aurę godną scen z filmów fantastycznych. Warto tu wjechać lub nawet bez wstydu wprowadzić rower, by poznać między innymi najciekawszy Wąwóz Korzeniowy. Zauroczą Was wysokie ściany obrośnięte korzeniami wraz niezwykłą grą kolorów światła i ziemi.Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny – jeszcze jeden, ostatni podjazd na Górę Trzech Krzyży, by w nagrodę móc cieszyć wzrok widokiem na malowniczą okolicę nad Wisłą i urocze miasteczko w dole. Po drodze jeszcze rzut okiem oraz ruiny zamku wybudowanego w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego, by nasze nieco przyspieszone tętno uspokoić odpoczynkiem na bulwarach, gdzie zachowały się XVI-wieczne spichlerze lub na miejskim rynku. W jego centralnej części znajduje się zabytkowa studnia z XIX w., a wokół oko cieszą odrestaurowane manierystyczne kamienice z XVII w. W dalszą drogę ruszymy w górę Wisły wałami przeciwpowodziowymi.

Puławy – Zespół Pałacowo – Parkowy książąt Czartoryskich został wybudowany przez Lubomirskich w XVII, a następnie ukształtowany w stylu klasycystycznym przez rodzinę Czartoryskich na przełomie XVIII i XIX w. wg koncepcji Izabeli ks. Czartoryskiej. W parku w angielskim odnajdziecie Świątynię Sybilli – najważniejszy dla Puław obiektu, stworzonego na wzór Świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem, dawną kaplicę pałacową, której Pałac, Puławyarchitektoniczny styl zaczerpnięto z Panteonu, Bramę Rzymską, klasycystyczny Pałac Marynki z końca XVIII w. wybudowany dla córki Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich i wiele innych mniejszych obiektów, które urzekają swym wyjątkowym urokiem w otoczeniu pięknego parku. Ukojeni przyrodą i architekturą zwieńczymy wycieczkę wspólnym obiadem.

Naszą podróż zakończymy na pewno zdrowsi wraz z niezapomnianymi wrażeniami z przebytej drogi. 

Oferta obejmuje:

  • całościową opiekę organizacyjną pilota podczas wycieczki
  • obiad na zakończenie wycieczki;
  • ubezpieczenie NNW i OC;
  • transport Uczestników z/do Warszawy
  • asysta samochodu dla Uczestników na trasie;

Cena nie obejmuje biletów wstępu do odwiedzanych obiektów.

 

​Zapraszamy serdecznie!

Terminy (1 dzień)

14.09.2019

Cena:

150 zł

Wynajęcie roweru na wycieczkę 60 zł

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.


« | »