Podlasie i Suwalszczyzna szlakiem Green Velo pod namiot

łoś

Podlasie to mekka dla podróżujących rowerem… Piękne – rozciągające się po horyzont pofalowane pola i łąki, nieskażona niczym natura, czyste rzeki i jeziora…To wszystko sprawia, że Podlasie jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez rowerzystów obszarów naszego kraju. Wiele wciąż dzikich zakątków, wpływy wschodniej kultury w postaci cerkiew oraz wschodniej gościnności i otwartości ludzi sprawiają, że Podlasie to przystanek obowiązkowy na liście miejsc do zwiedzenia. Zapraszamy na rowerową przygodę na szlaku Green Velo w samym sercu Podlasia – od Białegostoku, przez Biebrzański Park Narodowy, Augustów aż po Suwałki.

Trasa: trudność – średnia, nawierzchnia: szutry, drogi gruntowe, dystans dzienny – ok. 50 km. Całość wyprawy wyniesie ok 300 km. Zalecane rowery górskie, trekknigowe, crossowe. Podróż na rowerach z sakwami, własnym namiotem, śpiworem i karimatą.

Atrakcje na trasie:

Białystok – jedno z największych miast na Podlasiu. Jest kulturalnym centrum południowej części Podlasia, a liczne zabytki architektury sprawiają, że jest również atrakcją pod względem urbanistycznym. Znajdziemy w nim wyjątkowy Pałac Branickich wraz z ogrodami, cerkwie, czy zabytkowy Ratusz. Mimo tego, iż Białystok jest obecnie nowoczesnym miastem, znaleźć w nim można również klasyczną zabudowę drewnianą, która jest spotykana na całym obszarze Podlasia.

kładki nad NarwiąNad rozlewiskami Narwi – będzie okazja by ruszyć drewnianymi kładkami, pływającymi pomostami i poczuć się jak w labiryncie z wysokich traw. Narwiański Park Narodowy powstał przede wszystkim w celu ochrony niezwykłego systemu rzeki o wielu korytach oraz ptactwa wodno-błotnego, które tu zamieszkuje i odpoczywa podczas dalszych przelotów.

Tykocin miasteczko dziś nieco senne i ciche, lecz o bogatej historii. Od XVI wieku związany z magnatami i królami Polski, takimi Stanisław August, Stefan Batory i Władysław IV, którzy rozszerzali miastu przywileje. Stefan Czerniecki otrzymał natomiast dobra tykocińskie od króla Jana Kazimierza w podzięce za odwagę i męstwo w potopie szwedzkim. To właśnie tu August II ustanowił najstarsze odznaczenie państwowe RP – Order Orła Białego. Tykocin ma również swojeTykocin inne oblicze kulturowe. Osiedleni w XVII w. Żydzi do czasów II wojny światowej stanowili oni połowę mieszkańców miasta, przyczyniając się do jego rozwoju handlowego oraz pozostawiając wielką synagogę – cenny zabytek, w którym obecnie mieści się muzeum. Mała miejscowość nieopodal Białegostoku, słynie również z „Europejskiej Wsi Bocianiej”, do której co roku wraca kilkanaście tych samych bocianów. To wyjątkowe miejsce, w którym dowiecie się, że nie samą żabą bociek żyje – poznacie ich zwyczaje i będziecie mogli obserwować je z bliska. 

Carska droga – uwaga na łosie! – zbudowana pod koniec XIX wieku droga dawniej o charakterze militarnym miała łączyć twierdze imperium carskiego: Grodno, Łomżę i  Osowiec. Dziś nazwa odnosi się głównie do 33 – kilometrowego odcinka prowadzącego przez Biebrzański Park Narodowy pośród bagien i lasów. Na szlaku znajdują się punkty edukacyjne, widokowe i tzw. ławki – drewniane kładki pozwalające na zapuszczenie się w bezkresne mokradła. Warto zwolnić na tym odcinku – poza niezapomnianymi widokami można spotkać tu często łosie, które tu królują. Na północnym krańcu drogi znajduje się nigdy nie zdobyta Twierdza Ossowiec – system umocnień z czasów I wojny światowej, zbudowana strategicznie na biebrzańskich bagnach. 

Biebrzański Park Narodowy – wśród rozległych torfowisk Biebrzy, których nieskończoność można podziwiać ze specjalnie wybudowanych kładek prowadzących w głąb bagien poznacie największy Park narodowy w Polsce. Biebrza nazywana jest „żyjącą rzeką”, ponieważ sama tworzy nowe koryta, przez co na terenie parku znajduje się wiele malowniczych mokradeł. Biebrzański Park Narodowy jest wpisany na międzynarodową listę obszarów RAMSAR, która służyć ma ochronie najważniejszych na świecie bagien i mokradeł. Biebrzański Park Narodowy to siedlisko kilkudziesięciu gatunków ssaków, ryb, czy płazów, jest również ostoją dla wielu gatunków ptaków bagiennych.

Śluza Augustów śluzowanie

Augustów – przez wielu uznawane za najpiękniejsze miasto Podlasia. Augustów leży na terenie tzw. Zielonych Płuc Polski, otoczony jest od północnej części Puszczą Augustowską. Na jego terenie znaleźć można między innymi park zdrojowy i liczne uzdrowiska. Augustów to jednak przede wszystkim centrum turystyki wodnej. Dzięki jeziorom połączonych kanałami bardzo popularne jest tam żeglarstwo oraz wszelkie sporty wodne, od spływów kajakowych, po tory do nauki jazdy na nartach wodnych. Atrakcyjne są również rejsy statkami wycieczkowymi.

Wigierski Park Narodowy – podczas wyprawy poznacie położony w północnej części Puszczy Augustowskiej Wigierski Park Narodowy. Miejsce  to jest ostoją bardzo wielu gatunków zwierząt, jednak najbardziej popularnymi są bobry. To właśnie one najbardziej upodobały sobie tereny mokradeł. Na terenie parku znajduje się jezioro Wigry – największe na obszarze parku, jak również bardzo wiele mniejszych zbiorników, tzw. „Sucharów”, które nazwy wzięły od suchych gałęzi, które można znaleźć na ich linii brzegowej. Przez teren parku płynie również rzeka Czarna Hańcza – uznawana za jedną z najczystszych rzek w Polsce.

Klasztor Kamedułów w Wigrach

Klasztor Pokamedulski – odwiedzicie również malowniczo położony nad jeziorem Wigry klasztor kontemplacyjny, którego historia sięga XVII w. Dzięki usytuowaniu klasztoru na wzgórzu, ciasnej zabudowie oraz wąskim uliczkom miejsce to zyskuje niepowtarzalny klimat z urzekającym widokiem na jezioro i okolicę. Warto zatrzymać się tu na chwilę refleksji i odpoczynku. Na terenie Klasztoru znajdują się Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, dawne eremy zakonników, wieża zegarowa, ogrody, tawerna i restauracja oraz mała przystań.

Świadczenia w cenie:

  • nocleg – 5 noclegów pod namiotami na polach namiotowych, każdy malowniczo usytuowany nad jeziorami lub rzekami; UWAGA: należy zabrać własne namioty, śpiwory i karimaty;
  • wyżywienie – podczas wyprawy otrzymacie 5 śniadań i 5 obiadokolacji oraz obiad na zakończenie wyprawy (poza świadczonymi posiłkami, na własne potrzeby, warto zabrać kubek, ew. sztućce, menażkę);
  • opieka pilota podczas wyprawy;
  • ubezpieczenie NNW i OC;

Cena nie zawiera:

  • transportu do Białegostoku i z Suwałk, trasa nie ma charakteru pętli;
  • dodatkowych usług na polach namiotowych, takich jak prąd, prysznic, dodatkowe posiłki i napoje (płatne we własnym zakresie na bieżąco);
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów.

Zapraszamy serdecznie!

Terminy (6 dni):

LATO 2020

Cena:

770 zł 

 

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.


« | »