Biebrzańskie tajemnice – na spotkanie z przyrodą i tradycją Podlasia

Biebrzański Park Narodowy

Ciekawi Cię przyroda i kultura Podlasia? Chcesz poznać zwyczaje i ścieżki leśnych zwierząt, posłuchać o wierzeniach mieszkańców i spróbować smaków regionu?

Najlepiej odkrywać takie i inne ciekawe tajemnice Podlasia w Biebrzańskim Parku Narodowym! Na wyprawę zabierzemy Cię wczesnym rankiem, gdy jest szansa spotkać żerujących mieszkańców nadbiebrzańskich rozlewisk. Pora roku też nie jest przypadkowa, bo właśnie zimą najłatwiej dostrzec zwierzęta i ich ślady. I nawet jeśli nie uda się spojrzeć prosto w oczy łosiom, to poranek w lesie przeniesie Cię w inną, podlaską czasoprzestrzeń. To nie będzie zwykły spacer po lesie!

Od przewodnika – Biebrzańskiej Wiedźmy dowiesz się niemal wszystkich tajemnic o tym nadal dziewiczym skrawku Polski – zabierze Cię na wyprawę po Biebrzańskim Parku, pokaże najciekawsze miejsca, nakarmi lokalnymi specjałami i opowie o wciąż żywych wierzeniach.

To będzie niezapomniana, zimowa przygoda!

 

 

​Atrakcje i program wyjazdu:

Osowiec, Twierdza Osowiec, umocnienia (1)Twierdza Osowiec – nasz wyjazd rozpoczniemy ok. 3-godzinną wycieczką  do Fortu IV Twierdzy Osowiec, położonego w Biebrzańskim Parku Narodowym. Twierdza została zbudowana przez Rosjan w pod koniec XIX wieku przy zwężeniu Biebrzy – miejscu trudno dostępnym, otoczonym przez bagna i torfowiska. Składały się na nią 4 forty: Fort Centralny I i Fort  III Szwedzki, które są obecnie własnością wojska i częściowo udostępnione do zwiedzania oraz forty: II – Zarzeczny i IV – Nowy, które miały strzec dostępu do cytadeli głównej. Ostatnie dwa umocnienia są zniszczone i niedostępne do zwiedzania wewnątrz, jednak wokół Fortu IV został wytyczony szlak, którym będziemy wędrować. Tam dowiecie się więcej od przewodnika o Twierdzy i zobaczycie, ile czasu zajmie naturze zajęcie miejsc, które opuszcza człowiek.

Po wycieczce zabierzemy Was do miejscowego wikliniarza, aby poznać tajemnice wyplatania koszy z wikliny, dowiedzieć się czym jest wiklina, jak się ją przygotowuje do wyplatania i ile zajmuje czasu wyplatanie koszy. Warto poznać ginące już rzemieślnicze umiejętności. Będziecie mieli również okazję nabyć gotowe wyroby. Możecie również zamówić tam świeżutkie mrowisko – tradycyjne podlaskie ciasto.

Poznawszy tajemnice Twierdzy Osowiec i dobrze dotlenieni biebrzańskim powietrzem zasiądziemy w przytulnej i klimatycznej przestrzeni, by pożywić się lokalnymi produktami. W Stodole Snów Biebrzańska Wiedźma nakarmi Was tradycyjnymi podlaskimi daniami i rozgrzeje odpowiednimi polewkami. Biesiada to bogaty posiłek złożony z miejscowych produktów tworzonych przez okolicznych rolników, gospodynie-pasjonatki. Czy jedliście sery podpuszczkowe albo wędzonkę, co tego samego dnia była jeszcze w wędzarce? Albo babę ziemniaczaną lub racuchy ze świeżo zmielonej mąki owsianej? Czym chata bogata tym Wiedźma częstuje! Nie podjadajcie przed biesiadą, bo jeszcze się taki nie narodził co by stół wiedźmowy z jadła oswobodził.

Wzmocnieni i pokrzepieni smakami polecanymi przez Wiedźmę, usłyszycie jej opowieść o szeptuchach wypowiadających uroki i zaklęcia. W ramach około 2-godzinnych warsztatów czary, gusła i zabobony dowiecie się w co wierzono na Podlasiu. Wiele z nich jest żywa do dziś. Posłuchacie opowieści o wierzeniach i zasadach panujących na Podlasiu i nad Biebrzą. Dowiecie się dlaczego chomonto to przedmiot magiczny i jak dawniej wyglądał posag, a także i jego wersji na śmierć. Te i wiele innych wierzeń czy rytuałów poznacie w tym magicznym czasie.

bobryTropienie zwierząt – poszukamy miejsc, gdzie poruszają się zwierzęta, poznasz co to są ślady, a co to tropy, zobaczysz jak można rozpoznać płeć i gatunek, na przykład po odchodach, czyli wszystko to co umożliwia nam czytanie zwierzęcych opowieści. Wyprawa w poszukiwaniu tropów i śladów zwierząt to wizyta na ich żerowiskach i miejscach bytowania, a więc jeśli zachowamy ciszę i  ostrożność masz szansę na spotkanie ich w trakcie posiłku. Zobaczysz jak zwierzęta wpływają na środowisko i zrozumiesz zasady panujące w ich świecie. W terminie marcowym będzie również okazja do obserwacji kaczek czy gęsi w czasie ich wiosennej migracji. Jeśli to dla Was pierwsza taka wyprawa, podpowiemy Wam, jak się przygotować na tę przygodę, by aura nie odebrała radości doświadczania największego Parku Narodowego w Polsce.

 

To będzie niezwykle intensywny i fascynujący weekend! Poznaj z nami magię Podlasia!

 

Zapraszamy serdecznie! 

 

Świadczenia w cenie:

 • 1 nocleg – zaplanowaliśmy dla Was pobyt w przytulnej karczmie na skraju Biebrzańskiego Parku Narodowego
 • wyżywienie – 1 śniadanie w formie pakietu do plecaka, 1 biesiada – obiad
 • opieka pilota
 • 3-godzinna wycieczka z przewodnikiem do Fortu IV Twierdzy Osowiec,
 • spotkanie z wikliniarzem
 • 5 godzinna wędrówka po Biebrzańskim Parku Narodowym z przewodnikiem
 • popołudniowe ok. 2-godzinne warsztaty: czary, gusła, zabobony
 • ubezpieczenie NNW i OC
 • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
 • podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • dodatkowych posiłków i napojów podczas wyprawy
 • transport busem z i do Warszawy

 

Jeśli brak jest miejsc, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Terminy (2 dni):

26-27.02.2022

 

26-27.03.2022

 

Cena:

545,00 zł

Dojazd i powrót busem + 180 zł/os (min. 6 os.) 

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.


« |