Bory Tucholskie – wśród sosnowych lasów


Jeśli chcesz przeżyć rowerową przygodę, nie potrzebujesz wygód i wystarczy Ci namiot za dach nad głową, spakuj się do sakiew i wyrusz z nami na szlak, by być jeszcze bliżej natury!

Zapraszamy na niezwykłą podróż do samego serca Borów Tucholskich. Zanurz się w zielone lasy trzech malowniczych parków krajobrazowych, podziwiaj piękne jeziora i wsłuchaj się w niczym nie zmącony szum lasów. To świetna wyprawa dla każdego, kto chce odpocząć od zgiełku miast i spędzić aktywnie czas w kojącym otoczeniu przyrody.

 

 

Trasa: trudność – średnia, nawierzchnia: szutry, drogi gruntowe, dystans dzienny – ok. 50 km. Całość wyprawy wyniesie ok 300 km. Preferowane rowery MTB, trekknig. Podróż na rowerach z sakwami, własnym namiotem, śpiworem i karimatą.

 

 

Atrakcje na trasie:Borsk-rzeka Wda wypływająca z jeziora Wdzydze

Bory Tucholskie są jednym z największych kompleksów lasów sosnowych w Polsce. Tereny Równiny Tucholskiej urozmaicone są licznymi jeziorami oraz dolinami rzek Wdy i Brdy stanowiac malowniczą scenerię dla rowerowych podróży, letnich kąpieli oraz przyjazny klimat do noclegów na licznych kempingach. Ten różnorodny krajobrazowo region jest atrakcją turystyczną samą w sobie, dlatego wyprawa skupia się przede wszystkim na jego walorach przyrodniczych.

Podróżując przez Bory Tucholskie, przemierzymy kilka parków krajobrazowych (Wdecki, Tucholski, Zaborski) oraz Park Narodowy "Bory Tucholskie":

Wdecki Park Krajobrazowy – jeden z młodszych parków Polsce. Po budowie elektrowni wodnej i spiętrzeniu rzeki wdy, obszar zyskał nową faunę i florę, stając się atrakcyjnym terenem turystycznym. Można tu spotkać między innymi bociana czarnego, czy orła bielika. Nie lada przyjemnością będzie również podróżować wzdłuż rzeki Wdy. Choć ma charakter nizinny ma zmienny charakter: od górskiego potoku z urwistymi zboczami po szerokie leniwe koryto. Z pewnością będą cieszyć oko malownicze meandry, a w czasie przerwy mile schłodzi zgrzane mięśnie.

Wąwóz Goły Jon – to malowniczy parów, którego dnem płynie rzeczka Golionka, a wzdłuż jej brzegów ciągną się łąki porośnięte soczystą roślinnością. Na zboczach parowu rosną wspaniałe okazy starych dębów i innych drzew. Miejsce jest tak dziewicze, a woda strumienia czysta, że miejsce to nazwano od imienia tubylca – Jana, który ponoć zauroczony pięknem tych stron biegał po okolicy… tak jak go Pan Bóg stworzył.

Akwedukt Fojutowo PL (2)

Akwedukt w Fojutowie – to wyjątkowe skrzyżowanie rzek. W czasie prac nad budową kanału w latach 1845-49 natknięto się na bieg drugiej rzeki  – Czerskiej Strugi. To hydrotechniczne rozwiązanie zaczerpnięte zostało z rzymskich rozwiązań przez inżynierów pruskich na potrzeby doprowadzenia wody z Brdy do kompleksu Łąk Czerskich. Obiekt ma 75 metrów i jest najdłuższą tego typu budowlą w Polsce i jedną z niewielu w Europie.

Zaborski Park Krajobrazowy – stanowi otulinę Parku Narodowego Bory Tucholskie i obejmuje 50 jezior, w tym charakterystyczne dla tego terenu krystalicznie czyste wody​, będące wynikiem niskiej zawartości substancji odżywczych rozpuszczonych w wodzie i jej wysokiego natlenienia.

Park Narodowy Bory Tucholskie – dla odmiany jego lasy zajmują niespełna 2% całej powierzchni, za to największe jezioro Ostrowite ma powierzchnię ponad 272 ha. Znajdziemy tutaj wydmy śródlądowe, rynny polodowcowe, a siedem połączonych ze sobą jezior tworzy rzekę zwaną Strugą Siedmiu Jezior.

Wdzydzki Park Krajobrazowy – jedno z najbardziej spektakularnych miejsc na trasie wyprawy – na terenie parku rozciąga się tzw. krzyż jezior wdzydzkich, zwane także kaszubskim morzem. Jezioro tworzą nakładające się pod kątem prostym rynny polodowcowe. Na jego południowym brzegu spędzicie noc na jednym z campingów.

Rezerwat archeologiczny „Kręgi Kamienne” w Odrach – największe w Polsce skupisko kręgów kamiennych – prawdopodobnie cmentarzysko lub kalendarz Gotów. W rezerwacie można "naładować akumulatory" na dalszą drogę, jeśli wierzyć radiestetom, którzy stwierdzili w miejscu mocy korzystne promieniowanie". 

 

Świadczenia w cenie:Camping Zacisze

Nocleg – 5 noclegów pod namiotami na polach namiotowych, każdy malowniczo usytuowany nad jeziorami lub rzekami; UWAGA: należy zabrać własne namioty, śpiwory i karimaty;

Wyżywienie – podczas wyprawy otrzymacie 5 śniadań i 5 obiadokolacji oraz obiad na zakończenie wyprawy (poza świadczonymi posiłkami, na własne potrzeby, warto zabrać kubek, sztućce, menażkę);

Opieka pilota podczas wyprawy;

Ubezpieczenie NNW i OC;

 

Cena nie zawiera:

– transportu do i z Grudziądza, trasa ma charakter pętli;
– dodatkowych usług na polach namiotowych, takich jak prąd, prysznic, dodatkowe posiłki i napoje (płatne we własnym zakresie na bieżąco);
– pozostałych posiłków na trasie;

 

Zapraszamy serdecznie!

 

Terminy (6 dni):

23-28.07.2018
27.08 - 1.09.2018

 

Cena:

590 zł 

 

 

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.


« | »