Bory Tucholskie – wśród sosnowych lasów


 Jeśli chcesz przeżyć rowerową przygodę, nie potrzebujesz wygód i wystarczy Ci namiot za dach nad głową, spakuj się do sakiew i wyrusz z nami na szlak, by być jeszcze bliżej natury!

Zapraszamy na niezwykłą podróż do samego serca Borów Tucholskich. Zanurz się w zielone lasy trzech malowniczych parków krajobrazowych, podziwiaj piękne jeziora i wsłuchaj się w niczym nie zmącony szum lasów. To świetna wyprawa dla każdego, kto chce odpocząć od zgiełku miast i spędzić aktywnie czas w kojącym otoczeniu przyrody.

 

 

Trasa: trudność – średnia, nawierzchnia: szutry, drogi gruntowe, dystans dzienny – ok. 50 km. Całość wyprawy wyniesie ok 300 km. Preferowane rowery MTB, trekknig. Podróż na rowerach z sakwami, własnym namiotem, śpiworem i karimatą.

 

 

Atrakcje na trasie:

Bory Tucholskie są jednym z największych kompleksów lasów sosnowych w Polsce. Tereny Równiny Tucholskiej urozmaicone są licznymi jeziorami oraz dolinami rzek Wdy i Brdy stanowiac malowniczą scenerię dla rowerowych podróży, letnich kąpieli oraz przyjazny klimat do noclegów na licznych kempingach. Ten różnorodny krajobrazowo region jest atrakcją turystyczną samą w sobie, dlatego wyprawa skupia się przede wszystkim na jego walorach przyrodniczych.
wieza_widokowa_i_wiata_edukacyjna
Zaborski Park Krajobrazowy – stanowi otulinę Parku Narodowego Bory Tucholskie i obejmuje 50 jezior, w tym charakterystyczne dla tego terenu krystalicznie czyste wody​, będące wynikiem niskiej zawartości substancji odżywczych rozpuszczonych w wodzie i jej wysokiego natlenienia.

Wdzydzki Park Krajobrazowy – jedno z najbardziej spektakularnych miejsc na trasie wyprawy – na terenie parku rozciąga się tzw. krzyż jezior wdzydzkich, zwane także kaszubskim morzem. Jezioro tworzą nakładające się pod kątem prostym rynny polodowcowe.

Wieża widokowa Wdzydze Kiszewskie – Wysoka na ponad 35 metrów znajdująca się na terenie stanicy Wodnej PTTK to jeden z największych tego typu obiektem na tym terenie. Z jej szczytu można podziwiać panoramę Wdzydz Kiszewskich, oraz tzw. "Krzyż Jezior Wdzydzkich". Na terenie jezior znajduje się również zamieszkała wyspa Ostrów Wielki.
 

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich – Zajmujące 22 hektary muzeum, na terenie którego zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej. Znajdziemy tam między innymi osiemnastowieczny kościół przeniesiony w całości ze Swornychgaci (Park Narodowy Bory Tucholskie), tartaki, kuźnię, kilka dworków, karczmę, oraz młyny wiatrakowe. Skansen ten, to pierwszy tego typu obiekt w Polsce założony przez Teodorę i Izydora Gulgowskich na początku XX wieku.
Zamek Kiszewski – historia zamku sięga IX wieku, kiedy istniał tu gród warowny Książąt Pomorskich. W XIII wieku został darowany Mikołajowi Jankowicowi. Jego syn, kanonik poznański, oddał natomiast posiadłości w ręce zakonu krzyżackiego w zamian za dożywotnią rentę. Krzyżacy w 1350 r. rozpoczęli rozbudowę zamku i przyłączyli włości do pozostałych ziem zakonu. W połowie XVII wieku zamek i folwark zostały zniszczone przez Szwedów. Zachowały się piwnice pokrzyżackie, mury obronne z wieżami w narożnikach oraz baszta z bramą wjazdową. W kolejnych wiekach zamek i folwark często zmieniał właścicieli. Po I rozbiorze zamek przeszedł wówczas na własność państwa pruskiego i był zarządzany przez mianowanych administratorów. W 1830 roku jeden z zarządców zamku, Joachim Engler, wykupił od rządu pruskiego dobra kiszewskie. Kilkanaście lat później wyburzył części muru południowego i na tym miejscu w roku 1856 wzniósł okazały dwór. W latach 30. XX dwór został wyremontowany przez rodzinę Reykowskich. Po II wojnie światowej majątek rozkradziono a ziemie rozdano chłopom. W 1997 r. nowy właściciel rozpoczął generalny remont dworu. Dziś można odwiedzić pozostałości ruiny zamku. Z dawnego podgrodzia zachowały się (w stanie ruiny) trzy gotyckie narożne baszty (północna, zachodnia i wschodnia) z łączącymi je murami obroonymi oraz (w dobrym stanie) renesansowa baszta przybramna (brama wjazdowa zamku właściwego). Gotycką bramę forteczki rozbudowano w początku XVII w., zdobiąc ją w duchu renesansu. Czwartą, południową bramę zrekonstruowano w XIX w. wykorzystując pierwotne fundamenty.

Półwysep Lipa – otoczony z trzech stron półwysep znajdujący się na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego we Wdzydzach Tucholskich. Rozpościera się z niego przepiękny widok na otaczające go jezioro Wdzydzkie, zwane przez miejscowych Morzem Kaszubskim.
 

krwawe-dolyRezerwat Lipno i Lipionko – Jest to jedyny na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego rezerwat przyrody, mimo tego, że obszarów cennych przyrodniczo jest znacznie więcej. Rezerwat ten jest ostoją dla ponad 45 gatunków różnych ptaków. Na terenie rezerwatu znaleźć można również grupę 7 ponad stuletnich jałowców.
Przez cały rezerwat przebiega szlak rowerowy, na którym można znaleźć 12 przystanków z tablicami edukacyjnymi.

 

Rezerwat Krwawe doły – znajdujący się na terenie obszaru Natura 2000 i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego obszar, na terenie którego znaleźć można stare (ponad 100 letnie sosny) jak i młodsze (ok. 50 letnie) co tworzy razem bardzo ciekawy krajobraz. Ponadto można tam spotkać rosiczki, oraz torfowce, które ze względu na kolor, zwane były przez miejscowych krwawymi dołami. Stąd nazwa całego rezerwatu.

 

Świadczenia w cenie:Camping Zacisze

Nocleg – 5 noclegów pod namiotami na polach namiotowych, każdy malowniczo usytuowany nad jeziorami lub rzekami; UWAGA: należy zabrać własne namioty, śpiwory i karimaty;

Wyżywienie – podczas wyprawy otrzymacie 5 śniadań i 5 obiadokolacji oraz obiad na zakończenie wyprawy (poza świadczonymi posiłkami, na własne potrzeby, warto zabrać kubek, sztućce, menażkę);

Opieka pilota podczas wyprawy;

Ubezpieczenie NNW i OC;

 

Cena nie zawiera:

– transportu do i z Starogardu Gdańskiego, trasa ma charakter pętli;
– dodatkowych usług na polach namiotowych, takich jak prąd, prysznic, dodatkowe posiłki i napoje (płatne we własnym zakresie na bieżąco);
– pozostałych posiłków na trasie;

 

Zapraszamy serdecznie!

 

Terminy (6 dni):

Lato 2019

 

Cena:

590 zł 

 

 

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.


« | »