Kaszuby – bajkowy kraj, rowerowy raj

Wiatrak skansen

Witajcie,

Przygotowaliśmy dla Was kolejną wyprawę – nowość! Chcielibyśmy zabrać Was w wakacyjną podróż rowerem przez bajkową krainę pełną magii i czaru – na Kaszuby. Przemierzymy cały region wzdłuż z południa na północ, aż nad samo morze. W sumie ponad 200 km raju dla cyklistów! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy na trasie:

Kaszuby zachwycają przede wszystkim bogactwem natury. Są wprost stworzone do podróży rowerowych: jadąc wąskimi krętymi drogami pośród zielonych wzgórz i lasów można poczuć się jak w labiryncie. Kolejne podjazdy odsłaniają piękne przestrzenie, z widokiem na jeziora nieskończone w swym błękicie i wielkości lub następne pagórki do pokonania z zapartym tchem. Na naszej trasie zaplanowaliśmy podróż przez zielone wzgórza wśród jezior, wzdłuż rzek przez trzy parki krajobrazowe:

Wdzydzki Krzyż – to kompleks jezior rynnowych na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, którJezioro Kłodnoy tworzy kształt krzyża. Największym jest jezioro Wdzydze ze swoimi ramionami (Radolne, Jeleń i Gołuń) o powierzchni 1430 ha nazywane „Kaszubskim Morzem”. Zobaczymy go z lotu ptaka – wieży widokowej, z której rozpościera się malowniczy krajobraz całego parku.

Szwajcarii Kaszubskiej – Kaszubski Park Krajobrazowyjego największym atutem tego obszaru jest rzeźba terenu. Jest to najwyżej położona część Kaszub, o charakterze podgórskim. najwyższe wzniesienie pasma Wzgórz Szymbarskich – Wieżyca o wysokości 328,7 m n.p.m. – jest także najwyższym szczytem Pomorza i Niżu Środkowoeuropejskiego. Na wierzchołku wzgórza ustawiono Kaszubską Wieżę Widokową im. Jana Pawła II., z którego rozciąga się niezwykły pejzaż na bliższe i dalsze jeziora i lasy. Jak na Szwajcarię przystało na jej terenie odnajdziemy liczne malownicze jeziora polodowcowe. Połączone rzekami razem tworzą tak zwane Kółko Raduńskie – niezwykły szlak wodny 14 jezior. Z którego również skorzystamy.

Spływ kajakowy Radunią – nie sposób zrezygnować z tak bliskiego kontaktu z przyrodą i chwili wytchnienia dla nóg, jaki daje kontakt z wodą. Radunia jest rzeką piękną i niepokorną, a także najciekawszym nurtem na Kaszubach, dla tych którzy szukają przygody i niezwykłych doznań. Początkowo dość leniwie wije się wśród łąk, przecina malownicze jeziora, dalej wartko rwie głębokim jarem wśród wzgórz i lasów. Dla Was wybraliśmy odcinek spokojniejszy, aby w pełni móc cieszyć się krajobrazem Kaszub z perspektywy wody.

Trójmiejski Park Krajobrazowy – ten północny obszar Kaszub obszar objęty ochroną również był pod działaniem lodowca, tworząc wzgórza i doliny z licznymi potokami. Cechą polodowcową są poukrywane w zagłębieniach terenu liczne jeziora, torfowiska, a także głazy narzutowe. Obszar parku stanowią przede wszystkim lasy bukowe i mieszane, pojawiają się również bory i brzeziny bagienne. Na terenie Parku odnajdziemy także miejsca stanowiące dziedzictwo kulturowe: ślady średniowiecznego grodziska, kurhany i okazałą Kalwarię Wejherowską – miejsce kultu z II połowy XVII w.

Kaszuby to także barwny i ciekawy świat jego mieszkańców. Odrębna kultura, pielęgnowany od wieków język, oryginalne stroje ludowe, codzienne zwyczaje i rękodzieło ludowe – to wszystko poznacie wyruszając z nami na Kaszuby do takich miejsc:

Kaszubski Park Etnograficzny – skansen, którego korzenie sięgają początku XX w. W 1906 r. miłośnicy lokalnego folkloru Teodora Agata Fethke- malarka, animatorka sztuki oraz przemysłu ludowego wraz z Izydorem Gulgowskim – nauczycielem, etnografem, pisarzem i poetą zakupili pierwszą chałupę z XVIII w., w której założyli Kaszubskie Muzeum. Dziś mieści ono najciekawsze zbiory związane z codziennym życiem mieszkańców regionu: dawne chałupy z oryginalną architekturą wiejską a w nich wystawy wyposażenia wnętrz, wyroby garncarstwa, hafciarstwa i innych prac rękodzieła. Ponadto można zapoznać się ze zbiorami archiwalnymi z ważnych uroczystości – zdjęć, kronik, a także podręcznikami szkolnymi w wiernie odtworzonej klasie z XIX wieku. Poznacie także język kaszubski, którego mieszkańcy używają do dziś. I choć trudno ich zrozumieć, dzielą się uśmiechem i wesoło przyśpiewują, co raczej świadczy o Sikorzyno dwór Wybickichich dobrych zamiarach. Na miejscu można również posilić się w oryginalnej karczmie daniami tradycyjnej kuchni kaszubskiej. To miejsce to kwintesencja kaszubskiej kultury; jest to punkt obowiązkowy wyprawy, jeśli prawdziwie chcecie poznać Kaszuby;

Dwór rodzinny Wybickich –  dom rodzinny Józefa Wybickiego, autora słów hymnu narodowego. To magiczne miejsce otoczone zielenią ukazuje dom rodzinny marszałka, komnaty z oryginalnym wyposażeniem z przełomu XIX i XX w.

Muzeum Ceramiki Neclów – miejscowość Chmielno, w której znajduje się muzeum od dawna była ośrodkiem garncarstwa, gdzie kilka rodzin miało swoje warsztaty. Tu pod koniec XIX wieku sprowadził się Franciszek Necel, by praktykować rzemiosło najpierw jako uczeń później czeladnik. Z czasem, by pokonać miejscową rosnącą konkurencję w tworzeniu ceramiki użytkowej, jego praca wyróżniła się na tle pozostałych rzemieślników charakterystycznymi zdobieniami. Opracował on 7 unikatowych wzorów: bukiet bzu, mały i duży tulipan, gwiazda kaszubska, rybia łuska, kaszubski wianek i lilia, które stały się znakiem rozpoznawalnym jego warsztatu, a tradycja garncarskiego rzemiosła przekazywana jest do dziś z pokolenia na pokolenie.

Kościerzyna – Od połowy XIX wieku miejscowość stanowiła ważny ośrodek polskości na Kaszubach. Do miejsc wartych odwiedzenia należy zaliczyć dwa sanktuaria Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin i Matki Boskiej Bolesnej Królowej Anielskiej. Na rynku zachował się średniowieczny układ ulic natomiast kamienice, łącznie z ratuszem pochodzą z XIX wieku.  Atrakcją miejscowości jest również stara parowozownia znajdują się tam stare lokomotywy i pociągi.

Kartuzy – malowniczo położone miasteczko wiąże swoje początki z zakonem kartuzów sprowadzonych tu z Pragi. Założony zespół klasztorny zwany „Rajem Maryi” stał się początkiem powstania osady. Jego centralnym miejscem jest kościół – kolegiata z charakterystycznym dachem w kształcie wieka trumny z XVIII wieku, nawiązujący do surowego zakonu kontemplacyjnego. Zachowało się w nim wiele elementów wyposażenia, w tym pozłacany ołtarz z XV w. ławy mnichów, obrazy, rzeźby, a także erem – cela braci zakonnych oraz gotycki refektarz – mieszczący dziś Galerię sztuki. W Kartuzach także została napisana epopeja w języku kaszubskim „Życie i przygody Remusa” przez Aleksandra Majkowskiego – działacza, pisarza i lekarza. Kartuzy mogą pochwalić się pięknym położeniem – wzdłuż jezior, między którymi miasteczko zostało założone, ciągną się tereny rekreacyjne, gdzie kontemplowali zakonnicy – Aleja Filozofów oraz promenada kartuska.Wejherowo pałac

Wejherowo –  nazywane jest także Kaszubską Jerozolimą za sprawą kalwarii założonej tu przez Jakuba Wejhera, starostę malborskiego, w podzięce za ocalenie podczas wyprawy wojennej. Ufundował on kościół św. Trójcy w połowie XVII w., a następnie dla sprowadzonych tu franciszkanów zbudował klasztor wraz z kościołem św. Anny. Zachował się on do dziś w prawie niezmienionej formie wraz z najcenniejszym obrazem Matki Bożej Wejherowskiej oraz bogatym barokowym wystrojem. Na rynku wyróżnia się także neobarokowy ratusz z wieżą wyposażoną w dzwon pamiętający czasy Wejhera. Uroku starówce nadają także zadbane kamienice okalające pomnik założyciela miasta. Chwile odpoczynku można spędzić w miejskim parku, w którym odnajdziemy elegancki pałac Przebendowskich i Keyserlingów z XVIII wieku. Dziś mieści się w nim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej.

Naszą wyprawę zakończymy nad morzem, odwiedzając plaże, atrakcje oraz malownicze zakątki Zatoki Puckiej. Ostatniego dnia na naszym szlaku znajdą się między innymi:

Gęsto rozsiane w tej okolicy zespoły pałacowo-parkowe: w Krokowej, pałac szlachecki z XVIII wieku w Kłaninie, Starzyński Dwór – dawną siedzibę cystersów oliwskich, kuźnię dworską w Radoszewie czy imponujący Pałac w Rzucewie.  Widoki urozmaicą nam po drodze gęsto usłane elektrownie wiatrowe oraz ścieżki nadmorskie z widokiem na morze i plaże.

Odwiedzimy również kilka malowniczych nadmorskich miejscowości, w tym Puck – niezwykle atrakcyjny turystycznie pod względem uroku, ilości zabytków i miejsc do odpoczynku. Zachwyca w nim rynek, kamieniczki, zabytkowy kościół parafialny oraz dworzec kolejowy. Zajrzymy również do Rewy – wsi rybackiej założonej w XVI wieku. Przed II wojną światową cumowały tutaj statki pasażerskie oraz niewielkie żaglowce, dziś atrakcją jest plaża na charakterystycznym cyplu, na początku którego stoi Krzyż i Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza.

Nie zabraknie też czasu na odpoczynek na jednej z plaż bałtyckich, licznych punktów widokowych, czy lunch z rybą w roli głównej.

Trudno przestać opisywać mnogość atrakcji Kaszub od przyrody po dziedzictwo kulturowe.  Lektura ma przybliżyć miejsca, które odwiedzimy tej bajkowej krainie i zachęcić do udziału w naszej wyprawie, by móc to wszystko prawdziwie przeżyć.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Zapisy ruszyły!

Do zobaczenia na szlaku!


«